Szczepionka przeciw błonicy
Ściąga
Podsumowanie – Szczepionka przeciw błonicy
O chorobie
Co to jest błonica?
Jakie są objawy błonicy?
Jak poważne mogą być objawy błonicy?
Jak wiele zachorowań na błonicę występuje w Polsce?
Gdzie i jak często błonica występuje na świecie?
O szczepionce
Jakie rodzaje szczepionek przeciw błonicy są dostępne w Polsce?
Dlaczego warto szczepić się przeciw błonicy?
Kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony przeciw błonicy?
Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw błonicy?
Jakie ryzyko jest związane ze szczepieniem przeciw błonicy?
Jakie szczepionki przeciw błonicy są zarejestrowane w Polsce?
Kalendarz szczepień
Szczepionki przeciw błonicy w Programie Szczepień Ochronnych
Czytaj więcej
Jakie stężenie przeciwciał przeciw błonicy oznaczone metodą ELISA świadczy o ochronie przed zachorowaniem na błonicę?
Czy powinniśmy kontynuować powszechne szczepienia przeciw błonicy, skoro w Polsce od dawna nie odnotowuje się zachorowań?
Czy powinniśmy obawiać się błonicy biorąc pod uwagę wyniki badań wskazujące, że wiele osób jest na błonicę nieodporna?
Jak zaszczepić przeciw błonicy kilkuletnie dziecko wcześniej nieszczepione ze względu na przeciwskazania dotyczące szczepień przeciw krztuścowi?
Jak wiele zachorowań na błonicę występuje w Polsce?
Źródło danych: biuletyny roczne „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce” oraz „Szczepienia ochronne w Polsce” (wyd: NIZP-PZH, GIS)
Przed laty zachorowania na błonicę występowały powszechnie na terenie Polski. W latach 1950-1956 w Polsce panowała duża epidemia błonicy, w której szczycie odnotowano od ponad 24 000 do prawie 44 000 zachorowań, a liczba zgonów wynosiła od 1 600 do ponad 3 000 rocznie. Dopiero wprowadzenie masowych szczepień przeciw błonicy w całym kraju w 1954 roku doprowadziło do znacznego spadku liczby zachorowań. W latach 1981-2000 odnotowywano pojedyncze przypadki zachorowań, głównie związanych z podróżami za wschodnią granicę Polski, gdzie panowała epidemia tej choroby.
Od 2001 roku nie odnotowano żadnego przypadku błonicy na terenie Polski.
Gdzie i jak często błonica występuje na świecie?
Błonica wciąż występuje na świecie. Według danych WHO w 2016 r. odnotowano 7097 przypadków tej choroby. Terenami endemicznego występowania błonicy są kraje Afryki, Azji, Południowy Pacyfik, Bliski Wschód, Europa Wschodnia, a także Haiti i Republika Dominikany. W okresie od 2011 do 2016 roku epidemie błonicy wystąpiły w Indonezji, Tajlandii, Laosie, Indiach, Nepalu, Birmie, Sudanie, Pakistanie i na Madagaskarze z liczbą zachorowań od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy rocznie. Dla przykładu, w 2015 r. podczas epidemii na Madagaskarze odnotowano 1627 przypadków, w 2014 roku w Nepalu – 1079 przypadków, w 2013 roku w Indonezji – 1192 przypadki. Natomiast w Indiach każdego roku odnotowywanych jest kilka tysięcy przypadków błonicy. Obecnie trwa epidemia błonicy w Wenezueli, gdzie w 2016 r. odnotowano 447 przypadków, a od stycznia do połowy czerwca 2017 r. kolejne 123 przypadki.
W Europie liczba zachorowań na błonicę w ostatnich latach wynosiła 20-30 przypadków rocznie, jednakże z roku na rok odnotowywanych jest coraz więcej przypadków tej choroby. W 2010 r. było 14 zachorowań, w 2014 r. 38 zachorowań, a w 2015 r. 65 zachorowań. Błonica odnotowywana jest głównie (ale nie tylko) w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i na Łotwie. W Europie zakażeniu błonicą najczęściej ulegają dzieci, którym nie podano szczepionki lub u których cykl szczepienia był niekompletny oraz osoby dorosłe, u których wygasła odporność poszczepienna. O powadze i aktualności błonicy dowodzą przypadki zachorowań u dwójki nieszczepionych dzieci zarejestrowane w Hiszpanii w 2015 (6-letni chłopiec) i w Belgii w 2016 r. (3-letnie dziecko), które zakończyły się śmiercią. W obydwu tych krajach nie odnotowywano przypadków błonicy od wielu lat, przy czym w Hiszpanii był to pierwszy przypadek tej choroby od 30 lat.
- Kostrzewski J. Błonica. W: Kostrzewski J, red. Choroby zakaźne w Polsce i ich zwalczani