Instrukcja użytkownika

Podział treści potalu:
Większość treści portalu opartych jest o formę pytań i odpowiedzi, a każdy tekst przypisany jest do określonego rozdziału. W ramach rozdziały przygotowany został spis treści, który umożliwia łatwą nawigację po zawartości udostępnionego materiału. Spis treści rozpoczyna się podsumowaniem, opisującym zakres tematyczny i podstawowe pojęcia z tematem rozdziału. Następnie kolejne treści odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania i wątki tematyczne.

Teksty zawierające szczegółowe informacje na temat konkretnych szczepionek, są podzielone na 5 podrozdziałów:

  • „Podsumowanie” – opisuje podstawowe zagadnienia związane ze szczepionką;
  • „O chorobie” – dostarcza informacji o chorobie której zapobiega szczepionka;
  • „O szczepionce” – zawiera informacje o szczepionce;
  • „Kalendarz szczepień” – przedstawia informacje z Programu Szczepień Ochronnych, dotyczące danej szczepionki;
  • „Czytaj więcej” – zawiera dodatkowe pytania zadawane ekspertom na temat danej szczepionki.

W przypadku tematów szczegółowych, spis treści przy każdym tekście obejmuje pytania zawarte w danym podrozdziale.

Nawigacja w portalu:
Szukając informacji na temat konkretnej szczepionki, można korzystać z pomarańczowego rozwijanego panelu z lewej strony, zawierającego alfabetyczny spis szczepionek aktualnie zawartych w kalendarzu szczepień.

Informacje o kalendarzu szczepień, czyli terminach obowiązkowego podawania szczepionek wszystkim dzieciom i młodzieży do 19 r.ż., można uzyskać z górnego menu klikając opcję Kalendarz szczepień.

W celu uzyskania informacji na temat ogólny (zasady działania szczepionek, zasady stosowania szczepień, itp.) należy przejrzeć dział Wszystko o szczepieniach, dostępny z górnego menu.

Wyszukiwanie treści:
W każdej chwili można wyszukać interesujące czytelnika treści przy użyciu wyszukiwarki znajdującej się w prawym górnym rogu portalu. Kolejnym prostym sposobem znalezienia informacji jest przejrzenie słownika. Do każdego hasła przypisana jest lista tekstów, w którym używa się danego terminu. Można również przejrzeć dział Najczęściej zadawane pytania” dostępny z górnego menu pod hasłem FAQ.

Słownik:
Wszystkie terminy, które mogą sprawić trudność czytelnikowi, są objaśniane w dziale Słownik dostępnym w górnym menu portalu. Hasła są pogrupowane alfabetycznie. Dla każdego hasła w słowniku podana jest lista tekstów, w których został użyty określony termin.

W ramach portalu pod każdym tekstem, w którym może pojawić się hasło wymagające wyjaśnienia dostępna jest sekcja „Słownik” która przenosi bezpośrednio do słownika i wyjaśnienia określonego terminu. Jednocześnie przy każdym tekście przy którym pojawia się słowniczek, dostępny jest również formularz umożliwiający zaproponowanie czytelnikowi nowego hasła do wyjaśnienia przez zespół redakcyjny portalu.

Zadawanie pytań:
Zachęcamy do zadawania pytań pod adresem e-mail: szczepienia@pzh.gov.pl. Na pytania będziemy starali się odpowiadać w terminie do 5 dni. Ciekawe pytania będą również dodawane do portalu tak aby inni czytelnicy skorzystać z odpowiedzi.

Dodatkowe funkcje portalu:

  • WERSJA DO WYDRUKU – dostępna dla każdego tekstu w języku polskim;
  • przyciski nawigacyjne „POPRZEDNI” i „NASTĘPNY” – pozwalają poruszać się ramach danego rozdziału lub podrozdziału;
  • PODSUMOWANIE – streszczenie każdego rozdziału w „pigułce” jest dostępne pod każdym pytaniem w danym rozdziale;
  • MATERIAŁY ŹRÓDŁOWE – lista materiałów źródłowych, na których opierali się autorzy przygotowując teksty;
  • NEWSLETTER – możliwość zapisania się do newslettera, aby otrzymać najnowsze powiadomienia z portalu szczepienia.info.
Ostatnia aktualizacja: 11 maja 2018