Szczepionka przeciw cholerze

Podsumowanie - Szczepionka przeciw cholerze

O chorobie

Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery (Vibrio cholerae). Jest to choroba „brudnych rąk”: Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych zanieczyszczonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 godzin do 5 dni. Typowymi objawami choroby są biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, obfite wymioty, bez nudności, znaczne i szybko postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość w ustach, zapadające się policzki i oczy. Gwałtowne odwodnienie może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowe i zgonu. Osoby niedożywione lub osłabione przewlekłymi chorobami chorują ciężej.

Pamiętaj że:

  • Cholera nie występuje w Polsce, chociaż w przeszłości występowały ogromne epidemie,
  • Zaleca się zaszczepienie przeciw cholerze osobom wyjeżdżającym w tereny wysokiego ryzyka zachorowania na cholerę,
  • Nawet osoby zaszczepione powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i spożywać tylko wodę i pokarmy z bezpiecznego źródła.

W Polsce zachorowania na cholerę występują niezwykle rzadko wśród osób, które powróciły z terenów jej endemicznego występowania. Jeszcze w XIX wieku na terenie Europy i Polski występowały wielkie epidemie cholery. Obecnie najwięcej zachorowań na cholerę zgłasza się w Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Śmiertelność z powodu cholery wynosi 1-2%. Roczna liczba zachorowań na cholerę jest szacowana na blisko 3 miliony, z czego umiera około 90 tysięcy ludzi.

O szczepionce

Doustna szczepionka przeciw cholerze zawiera bakterie przecinkowca cholery zabite temperaturą lub formaldehydem oraz oczyszczoną podjednostkę toksyny cholery. Szczepionka przeciw cholerze jest zalecana do stosowania dla dzieci powyżej 2 lat i dorosłych, którzy planują podróż lub dłuższy pobyt w kraju występowania cholery oraz personelowi służby zdrowia, służb ratunkowych, itp. delegowanym w zagrożone tereny. Skuteczność szczepionki przeciw cholerze oceniana jest na 85-90% w pierwszych 6 miesiącach po szczepieniu i 60% w okresie 3 lat po szczepieniu. W związku z tym, że szczepionki przeciw cholerze są od niedawna stosowane na masową skalę, ich rola w zwalczaniu epidemii w krajach endemicznych dopiero jest badana. W związku z niepełnym zabezpieczeniem przed zachorowaniem osoby zaszczepione powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i spożywać tylko wodę i pokarmy z bezpiecznego źródła.

Po podaniu szczepionki mogą wystąpić następujące niepożądane odczyny: zaburzenia żołądkowo- jelitowe, bóle brzucha, biegunka, nudności, lub wymioty. Rzadko obserwowano brak apetytu lub słaby apetyt, zawroty głowy, gorączkę, złe samopoczucie, bardzo rzadko – zmęczenie, dreszcze, bóle stawów, lub reakcję anafilaktyczną. Przeciwskazaniem do podania szczepionki przeciw cholerze jest wystąpienie reakcji anafilaktycznej po wcześniejszym szczepieniu, uczulenie na substancje wchodzące w skład szczepionki oraz ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowych lub ostrej choroba z gorączką.

Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2024
Materiały źródłowe
pokaż więcej