Szczepionka przeciw Hib
Kalendarz szczepień
Szczepionka przeciw zakażeniom Hib w Programie Szczepień Ochronnych
W Polsce szczepienia przeciw zakażeniom Hib są;
1. Obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia)
- dzieciom od 2 miesiąca życia w czterodawkowym schemacie szczepienia podstawowego:
– pierwotnego: w 7-8 tygodniu życia, 3-4 miesiącu życia, 5-6 miesiącu życia,
– uzupełniającego: w 16-18 miesiącu życia. - dzieciom od 6 do 12 miesiąca życia w 2- dawkowym schemacie szczepienia
podstawowego oraz jedna dawka uzupełniająca, po roku od podania 2-giej dawki. - nie szczepionym dzieciom powyżej pierwszego roku życia powinna być podana
jedna dawka szczepionki.
2. Zalecane (niefinansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia)
- dzieciom do 6 r.ż. niezaszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych w celu
zapobiegania zapaleniom opon mózgowo-rdzeniowych, posocznicy i zapalenia nagłośni. - osobom z zaburzeniami odporności wg. indywidualnych kalendarzy szczepień.
Obowiązek szczepień przeciw Hib jest wymagany u dzieci do ukończenia 6 r.ż.
Szczepionkę przeciw Hib można stosować jednocześnie z innymi szczepionkami, np. DTP, IPV, wzwB, które nalezy podawać w różne miejsca ciała z użyciem oddzielnych strzykawek i igieł.
Jak szczepionka przeciw Hib była stosowana w przeszłości?
1989 – rozpoczęcie pierwszych programów powszechnych szczepień przeciw Hib w Europie,
2000 – większość krajów EU/EEA wprowadziła programy powszechnych szczepień,
2004 – wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw Hib w domach małego dziecka,
2005 – rozszerzenie obowiązkowych szczepień przeciw Hib o dzieci z rodzin wielodzietnych,
2007 – wprowadzenie programu powszechnych szczepień przeciw Hib w Polsce,
2010 – wszystkie kraje EU/EEA realizują powszechne programy szczepień przeciw Hib.
Czytaj więcej
Czy szczepionki przeciw zakażeniom Hib mogą być niebezpieczne i wywoływać zachorowania?
Jak podajemy szczepionkę przeciw Hib osobie dorosłej z grupy ryzyka?
Od 2024 roku zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepionka przeciw Hib dla pacjentów z anatomiczną lub czynnościową asplenią jest obowiązkowa (bezpłatna). Szczepionka jest bezpłatna i dostępna za pośrednictwem stacji sanitarno-epidemiologicznych (tak jak w przypadku innych szczepień obowiązkowych). Szczepienie przeciw Hib w tej grupie pacjentów jest obowiązkowe i bezpłatne niezależnie od wieku pacjenta, wykonywane są zgodnie ze schematem ustalonym indywidualnie przez lekarza przeprowadzającego badanie kwalifikacyjne (wykluczenie przeciwwskazań do szczepienia).
W związku z tym, że szczepionki przeciw Hib mają rejestrację do podawania do 7 r. ż., stąd lekarze sprawujący opiekę nad pacjentami z asplenią stai przed koniecznością zastosowania tego preparatu poza wskazaniami (off-label) za zgodą pacjenta. Jest to bezpieczna opcja wybierana dlatego, że nie ma zarejestrowanych preparatów dla dorosłych. Związane jest to z tym, że zakażenia w grupach zdrowych starszych dzieci i dorosłych są nieistotne. Nie dotyczy to jednak pacjentów z dyfunkcją lub brakiem śledziony – w tej populacji szczepienie przeciwko Hib jest zalecane niezależnie od wieku.
W praktyce w Polsce szczepionek przeciw Hib nie ma w aptece, kupowane są tylko w ramach przetargu MZ do realizacji programów szczepień małych dzieci, a od tego roku również dorosłych z wymienionych grup ryzyka.
Szczepionki przeciw Hib należą do grupy szczepionek inaktywowanych (zabitych). Zawierają oczyszczony polisacharyd bakterii Hib połączony z białkiem nośnikowym (dlatego określane są również szczepionkami skoniugowanymi). Są preparatami całkowicie bezpiecznymi i nie są w stanie wywołać zakażeń Hib.
- Geme III. J.W.St : Haemophilus Influenzae w Long S.S Principles and Practice of Pediatric Infectious Diseases . Churchil Livingstone, Elsevier, 2008; 892-897.
- Committee on Infectious Diseases American Academy of Pediatrics. Pickering l.K. i wsp. Hemophilus infuenzae. rozdział w: Reed Book, Elk Grove Village 2009; 314-320.
- Nanduri S.A. i wsp. Haemophilus influenzae vaccines. rozdział w: Plotkin’s Vaccines, Plotkin S., Orenstein W., Offit P., Edwards K.M. wyd. 7, 2018, str. 301-318.
- ECDC, Haemophilus influenzae- Annual Epidemiological Report for 2016, 10 Aug. 2018.
- Haemophilus influenzae type b (Hib) vaccination WHO position paper: July 2013- Recomendations. Meeting Report. Vaccine 2013, 31, 6168- 6169.
- Skoczyńska A, Gołębiewska A, Wróbel-Pawelczyk I, Kiedrowska M, Ronkiewicz P, Kuch A, Hryniewicz W. Zakażenia inwazyjne Haemophilus influenzae w Polsce w latach 1997- 2020 (dane KOROUN), 2021.
- Wahl B. i wsp. Burden of Streptococcus pneumoniae and Haemophilus influenzae type b disease in children in the era of conjugate vaccines: global, regional, and national estimates for 2000-15. Lancet Glob Health 2018 Jul;6(7):e744-e757.