Dlaczego należy szczepić wcześniaki?
Podsumowanie
Dlaczego powinniśmy szczepić wcześniaki?
Jakie szczepienia podajemy dzieciom przedwcześnie urodzonym oraz z małą masą urodzeniową?
Jakie bezpłatne lub refundowane szczepionki przysługują wcześniakom?
Jak należy interpretować zapis w Programie Szczepień Ochronnych dotyczący wieku dziecka urodzonego przedwcześnie?
Jak powinny przebiegać szczepienia wcześniaków przeciw wzwB?
Kiedy i gdzie można szczepić wcześniaki przeciw rotawirusom?
Jakie są ogólne zasady realizacji szczepień wcześniaków?
Podsumowanie
Co roku w Polsce rodzi się ok. 22 tys. noworodków urodzonych przedwcześnie (wcześniaków). Ponieważ wcześniaki są narażone na zwiększone ryzyko zakażeń i kolejnych hospitalizacji, szczepienia ochronne są dla nich wyjątkowo ważne. U wcześniaków notujemy wyższe ryzyko wystąpienia inwazyjnej choroby pneumokokowej, zachorowania na krztusiec, zachorowania na grypę oraz hospitalizacji z powodu biegunki rotawirusowej.
Wśród wszystkich urodzonych dzieci na świecie wcześniaki stanowią ok. 10%, w Polsce ok. 6%.
- Wcześniaki powinny być szczepione w tym samym czasie co noworodki urodzone o czasie,
- Ze względu na charakterystyczną dla wcześniaków małą masę mięśniową należy dążyć do ograniczenia liczby wstrzyknięć i stosowania szczepionek wysoko-skojarzonych.
W badaniach wykazano, że odpowiedź poszczepienna u wcześniaków jest podobna do odpowiedzi wytwarzanej przez dzieci urodzone o czasie. Wiek ciążowy czy masa ciała nie powinny stanowić przeciwwskazania do szczepień. Jeżeli nie stwierdza się innych przeciwwskazań, szczepienia u wcześniaków należy rozpocząć zgodnie z wiekiem metrykalnym, bez względu na masę urodzeniową i masę ciała w dniu szczepienia (wyjątkiem jest tylko BCG). O momencie szczepienia decyduje stan kliniczny dziecka.
Ze względu na charakterystyczną dla wcześniaków małą masę mięśniową należy dążyć do ograniczenia liczby wstrzyknięć i stosowania szczepionek wysoko-skojarzonych. Ułatwia to terminową realizację programu szczepień oraz umożliwia dodatkowe podanie szczepionek zalecanych. Odczyny poszczepienne nie występują częściej u wcześniaków niż u dzieci urodzonych o czasie. Do najczęściej obserwowanych należą: bezdechy, bradykardia i desaturacje. Możliwość realizacji szczepień jeszcze podczas pobytu w szpitalu umożliwia monitorowanie parametrów życiowych, co pozwala uniknąć groźniejszych powikłań.
- Gagneur A., Pinquier D., Quach C.: Immunization of Preterm Infants; Human Vaccines & Immunotherapies 2015, 11: 2556-2563
- American Academy of Pediatrics. Red Book 2015, Elk Grove 30th Edition 2015
- Polska Grupa Ekspertów: Szczepienia dzieci przedwcześnie urodzonych oraz z małą urodzeniową masa ciała. Ped. Pol., 2011; 86(5): 506-516.
- Stanowisko Polskiego Towarzystwa Wakcynologii dotyczące szczepienia wcześniaków przeciwko pneumokokom zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na 2018 rok. J. Mrukowicz, J. Wysocki, J. Kazubska, H. Czajka, E. Augustynowicz, E. Kuchar, I.Małecka, L. Szenborn, E.Talarek. MP-Szczepienia 2/2018, www.ptwakc.org.pl