WHO rekomenduje szczepionkę przeciw malarii u dzieci

Opublikowano w dniu: 17 listopada 2023

2 października 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zarekomendowała nową szczepionkę R21/Matrix-M do zapobiegania malarii u dzieci. Zalecenie jest zgodne z rekomendacją Strategicznej Grupy Doradczej Ekspertów ds. Szczepień WHO (SAGE) i Grupy Doradczej ds. Polityki Przeciw Malarii (MPAG) przy WHO i zatwierdzone przez Dyrektora Generalnego WHO. Szczepionka przeciw malarii R21/Matrix-M zawiera w składzie adiuwant zastosowany wcześniej w szczepionce Novavax przeciw COVID-19. Została opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Instytutu Szczepionek w Indiach.

Szczepionka R21/Matrix-M jest drugą szczepionką przeciw malarii zalecaną przez WHO, po szczepionce RTS,S/AS01, która otrzymała rekomendację WHO w 2021 r. Wykazano, że obie szczepionki R21/Matrix-M  i RTS,S/AS01 są bezpieczne i skuteczne w zapobieganiu malarii u dzieci. Badacze oczekują, że ich powszechne zastosowanie będzie miało duży wpływ na zdrowie publiczne.

Malaria, zwana zimnicą jest ostrą lub przewlekłą chorobą, którą przenoszą samice komara widliszka (Anopheles). W chwili ukłucia zarażona samica wprowadza do organizmu człowieka ślinę ze sporozoitami pierwotniaka (z rodzaju Plasmodium). Po wstępnej replikacji w wątrobie pasożyt atakuje krwinki czerwone, w których namnaża się, powodując ich rozpad. Malaria, choroba przenoszona przez komary, stanowi szczególnie duże obciążenie dla dzieci w regionie Afryki, gdzie co roku z powodu tej choroby umiera prawie pół miliona dzieci.

Zapotrzebowanie na szczepionki przeciw malarii jest bezprecedensowe. Jednak dostępność szczepionki RTS,S/AS01 [Mosquirix, GSK] jest ograniczona. Oczekuje się, że dodanie szczepionki R21/Matrix-M  do listy szczepionek przeciw malarii zalecanych przez WHO zapewni wystarczającą podaż szczepionek, z których skorzystają wszystkie dzieci mieszkające na obszarach, gdzie malaria stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Wprowadzenie do krajowych programów szczepień zalecanej przez WHO nowej  szczepionki przeciw malarii planuje co najmniej 28 krajów Afryki. Szczepionka RTS,S zostanie wprowadzona w niektórych krajach Afryki na początku 2024 roku, a szczepionka R21/Matrix-M  ma być dostępna w tych krajach w połowie 2024 roku.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading