WHO: inicjatywy, które zapewnią równy dostęp do szczepionek przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 25 sierpnia 2020

24 sierpnia 2020 roku dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, przekazał na konferencji prasowej informację, że już 172 kraje są zainteresowane współpracą w ramach inicjatywy COVAX, mającej na celu zapewnienie w przyszłości równego dostępu do szczepionek przeciw COVID-19.

COVAX stanowi globalną inicjatywę współprowadzoną przez takie organizacje jak CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations), GAVI (The Vaccine Alliance) i Światową Organzację Zdrowia (WHO) dotyczącą wzmocnienia prac nad opracowaniem, produkcją i zagwarantowaniem sprawiedliwego dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciw COVID-19.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że inicjatywa COVAX ma kluczowe znaczenie dla zatrzymania pandemii COVID-19 i z jednej strony zapewnia wspólną odpowiedzialność w sytuacji ryzyka, ale z drugiej strony stanowi gwarancję uzyskania przystępnej ceny szczepionek przeciw COVID-19 dla osób najbardziej dotkniętych epidemią, kiedy zostaną już opracowane i dopuszczone do obrotu. Zapewnienie sprawiedliwej dystrybucji tych preparatów jest nie tylko rzeczą właściwą z humanitarnego punktu widzenia, ale też najlepszym sposobem zatrzymania epidemii.

Obecne działania COVAX skupiają się wokół 9 potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19, dla których prace są najbardziej zaawansowane, kolejnych 9 ma szanse do tej grupy dołączyć. Bezprecedensowa skala badań nad opracowaniem szczepionek przeciw COVID-19 (obecnie badanych jest ponad 160 różnych preparatów) zwiększa szansę na sukces w postaci opracowania bezpiecznej i skutecznej szczepionki/szczepionek przeciw COVID-19. Według planów COVAX ma zabezpieczyć dostawę 2 miliardów dawek szczepionek do krajów, które przystąpią do programu.

Podkreślono, że w początkowym etapie, kiedy dostępność do szczepionek przeciw COVID-19 może być ograniczona, priorytetem powinno być zapewnienie szczepionki osobom najbardziej zagrożonym na całym świecie. Tu wydaje się oczywiste, że w pierwszym rzędzie powinni zostać zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia.

Kraje, które chcą uczestniczyć w globalnej inicjatywie COVAX, mają czas do 31 sierpnia br. na złożenie deklaracji przystąpienia do tej inicjatywy na rzecz dostępu do szczepień. Gdyby wszystkie kraje, które wykazały zainteresowanie, oficjalnie zapisały się do programu, ponad 70% światowej populacji miałoby dostęp do szczepionki w ramach planu COVAX.

dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, komentując prace dotyczące opracowania szczepionek przeciw COVID-19 powiedział: „Na końcu tunelu widzę światło”.

dr Soumya Swaminathan ekspert WHO uczestniczący w konferencji prasowej skomentował również informacje na temat szczepionki przeciw COVID-19 w Rosji, podkreślając, że WHO stoi na stanowisku, że wprowadzanie do obrotu preparatu, który nie przeszedł wymaganych badań klinicznych, które potwierdzałyby jego bezpieczeństwo i skuteczność, jest sprzeczne z obowiązującymi standardami badań naukowych nad szczepionkami. Podkreślił, że bezpieczeństwo każdej potencjalnej szczepionki należy oceniać w perspektywie krótkoterminowej, ale także długoterminowej, ponieważ niektóre niepożądane działania są wykrywane po pewnym czasie.

Dr Bruce Aylward w odpowiedzi na pytanie dotyczące oceny rosyjskiej szczepionki przeciw COVID-19, powiedział, że WHO nie będzie zalecać żadnych szczepionek, które nie spełniają wymagań wstępnego dopuszczenia do obrotu w sytuacjach szczególnie uzasadnionych. Jak dotąd żadna z badanych szczepionek przeciw COVID-19 nie osiągnęła tego milowego etapu.