Szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu
Podsumowanie - Szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu
O chorobie
Co to jest japońskie zapalenie mózgu?
Jak poważne mogą być objawy choroby?
Jak wiele zachorowań występuje na świecie?
O szczepionce
Jakie szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu są dostępne?
Komu i kiedy można podawać szczepionkę?
Dlaczego warto się szczepić przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu?
Kto nie powinien zostać zaszczepiony?
Jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu?
Gdzie można się zaszczepić?
Jakie szczepionki są zarejestrowane w Polsce?
Kalendarz Szczepień
Szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu w Programie Szczepień Ochronnych
O szczepionce
Jakie szczepionki przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu są dostępne?
W Polsce dostępna jest inaktywowana (zabita) szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu, przygotowana w postaci zawiesiny do podania domięśniowego. Wirus wchodzący w skąd szczepionki jest namnażany w linii komórek Vero oraz inaktywowany przy użyciu formaldehydu. Szczepionka zawiera adiuwant- wodorotlenek glinu.
Szczepionka jest dostępna na rynku od 2009 r.
Komu i kiedy można podawać szczepionkę?
Szczepionka przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu zalecana jest osobom planującym podróże do krajów, gdzie występuje zwiększone ryzyko narażenia zachorowania oraz osobom narażonym na zachorowanie ze względu na charakter pracy.
Szczepionka jest zalecana dla planujących aktywne podróże (np. rafting, tramping, ekoturystyka). Może być podawana dla osób dorosłych, młodzieży, dzieci i niemowląt od 2 m. ż. planujących wyjazd w miejsce endemicznego występowania choroby.
Szczepienie obejmuje podanie 2 dawek podstawowych w odstępie 0-28 dni oraz dawki przypominającej po 12-24 miesiącach od podania drugiej dawki. U osób dorosłych w wieku 18-65 lat, szczepienie można zrealizować w trybie przyspieszonym, 2 dawki w odstępie 7 dni. Szczepienie podstawowe powinno być ukończone co najmniej tydzień przed narażeniem na zachorowanie.
Po pierwszej dawce przypominającej ochrona utrzymuje się 10 lat. W uzasadnionych przypadkach dorosłym w wieku 18–65 lat, można rozważyć podanie drugiej dawki przypominającej, 10 lat po pierwszej dawce przypominającej, przed potencjalną ekspozycją na wirusa japońskiego zapalenia mózgu.
Dorosłym, młodzieży i dzieciom powyżej 3 lat podawana jest dawka 0,5 ml. Dzieciom do 3-ch lat podawana jest dawka 0,25 ml.
Dlaczego warto się szczepić przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu?
O szczepieniu powinna pamiętać każda osoba udająca się do kraju endemicznego występowania choroby, ponieważ szczepienia są, obok zabezpieczenia przed ugryzieniem komara, jedynym sposobem ochrony przed zachorowaniem. W krajach endemicznego występowania japońskiego zapalenia mózgu podwyższone ryzyko zakażenia dotyczy osób przemieszczających się lokalnym transportem, planujących noclegi w namiotach, w czasie wycieczek rowerowych.
Objawy choroby występują u niewielkiego odsetka osób zakażonych, ale choroba jeżeli wystąpi charakteryzuje się dramatycznym przebiegiem i wysoką śmiertelnością. Nie znamy swoistej terapii przeciw japońskiemu zapaleniu mózgu.
- Medycyna Podróży – Grzegorz Carowicz/Ernest Kuchar
- Wakcynologia praktyczna – Dorota Mrożek – Budzyn
- Europejska Agencja Leków. EPAR.
- Mikrobiologia lekarska – Kayser/Eckert
- Halstead S.B., Hills S.L., Dubischar K. Japanese encephalitis vaccines. w: Plotkin’s Vaccines, ed. Plotkin S., Orenstein W., Offit P., Edwards K.M. 7th edition, 2017, str. 511-548.