Szczepionka przeciw durowi brzusznemu

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z Ż
N

Nadwrażliwość

to nieprawidłowa reakcja, uczulonego wcześniej organizmu na powtórny kontakt z bodźcem – alergenem, która w krańcowych wypadkach może doprowadzić do niszczenia własnych komórek.

Narkolepsja

to rzadka przewlekła choroba neurologiczna charakteryzująca się nadmierną sennością w ciągu dnia.

Niedobór immunologiczny

to stan, w którym zdolność układu odpornościowego człowieka do zwalczania chorób zakaźnych jest osłabiona lub całkowicie niemożliwa.

Niedowład

to zmniejszenie siły mięśni lub ograniczenie zakresu ruchu.

Niepożądany odczyn poszczepienny

(w skrócie NOP) to powikłanie powstające do 4 tygodni po przeprowadzonym szczepieniu (związek czasowy nie dotyczy szczepień na gruźlicę).

Nieutulony płacz

możliwy niepożadany odczyn poszczepienny (NOP), który objawia się od 2-8 godz. po szczepieniu i trwa od 30 min. do 21 godz.

Nieżyt

to zapalenie błon śluzowych niektórych narządów, np. nieżyt nosa objawia się jako katar.

NIZP PZH-PIB

to Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny – Państwowy Instytut Badawczy.

NOP

to skrót niepożądanego odczynu poszczepiennego, czyli każdego zaburzenia stanu zdrowia związanego ze szczepieniem, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Powyższe kryterium czasowe nie dotyczy szczepionki przeciw gruźlicy BCG.

Nosiciel

to osoba, która nie ma objawów choroby, ale może zakażać innych, ponieważ w jej organizmie bytują drobnoustroje chorobotwórcze.

Nowotwór

(łac. neoplasma) to tkanka morfologicznie i czynnościowo różniąca się od komórek macierzystych, zdolna do stałego rozrostu.