Wzrost zachorowań na różyczkę w Japonii w 2018 roku

Opublikowano w dniu: 15 stycznia 2019

Z danych Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w Japoniii wynika, że w 2018 roku odnotowano 2917 zachorowań na różyczkę. Najwięcej zachorowań odnotowano w Tokio (945)  oraz prefekturach Kanagawa (402) i Chiba (383).

Japonia wskazywana jest jako przykład, gdzie wyzwania dotyczące szczepień rozwiązywano w odmienny w porównaniu do innych krajów sposób. W przeszłości w wielu przypadkach stosowano niestandardowe schematy szczepień lub w ogóle ich brak. Przykładem były szczepienia przeciwko różyczce. Od 1977 roku do 1995 roku w Japonii przeciw różyczce szczepiono tylko dziewczęta  wieku szkolnym. Konsekwencją tej decyzji jest obecna populacja mężczyzn wieku od 30 do 60 lat nieuodporniona przeciwko różyczce i podatna na zakażenie. Epidemiczny wzrost zachorowań na różyczkę, który wystąpił w 2018 roku dotyczył szczególnie tej grupy wieku.

Źródła:

Japan 2018: Measles, rubella and syphilis. Outbreak News Today.

Postęp i wyzwania japońskiego programu szczepień

Epidemiczne zachorowania na różyczkę w Japonii dotyczą głownie mężczyzn w wieku 30-60 lat nieobjętych szczepieniami w przeszłości, kiedy szczepiono tylko dziewczęta.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading