Poliomyelitis (choroba Heinego-Medina) jest nadal zagrożeniem zdrowia publicznego, pomimo postępów w wykorzenieniu choroby na świecie

Opublikowano w dniu: 9 stycznia 2019

W podsumowaniach 2018 roku, przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia oraz Bill Gates, jeden z największych sponsorów globalnego programu wykorzenienia (eradykacji) poliomyelitis, wyrazili zaniepokojenie brakiem postępów eradykacji tej choroby. W dwóch krajach, w których poliomyelitis ciągle występuje (w Pakistanie i Afganistanie) potwierdzono 29 zachorowań w 2018 roku, w porównaniu z 22 w 2017 roku. Z powodu ciągłych migracji ludności oraz nieustannie rosnącego ruchu lotniczego, wirus może w każdej chwili zostać przeniesiony w dowolne miejsce na świecie i, jeżeli znajdzie nieuodpornione dzieci, wywołać epidemie.

Poliomyelitis jest chorobą wirusową, która atakuje korzenie nerwów ruchowych i wywołuje porażenia wiotkie głównie u dzieci poniżej 15 roku życia. Od 1988 roku Światowa Organizacja Zdrowia wraz z wieloma partnerami z całego świata prowadzi ogólnoświatowy program eradykacji poliomyelitis. Program ten polega na zaszczepieniu przeciw poliomyelitis każdego dziecka przeciw poliomyelitis, badaniu wirusologicznym każdego przypadku z objawami porażeń wiotkich (w niektórych krajach również z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych) oraz zniszczenie wszystkich materiałów, w których może znajdować się wirus (np. próbki kału lub próbki ścieków pobrane w czasie gdy występowały zachorowania u ludzi).

Program eradykacji poliomyelitis był drugą tego typu inicjatywą podjętą przez Światową Organizację Zdrowia. W 1980 roku ogłoszono całkowite wykorzenienie ospy prawdziwej, głównie dzięki skutecznym szczepieniom. Tego typu program może zostać zrealizowany tylko i wyłącznie wspólnym wysiłkiem wszystkich krajów świata. Pomimo determinacji rządów Pakistanu i Afganistanu, nie są one w stanie skutecznie zaszczepić dzieci w trudno dostępnych regionach przygranicznych które są w permanentnym stanie konfliktu oraz częstego przemieszczania się wędrownych plemion. Wszystkie pozostałe kraje świata również poddane są ogromnej presji. Ich obywatele pytają się, jak długo jeszcze będzie konieczne szczepienie ich dzieci przeciw chorobie która nie występuje od pokoleń.

Jest jeszcze jeden aspekt o którym się często nie pamięta. Tylko u jednego dziecka na 100-200 zakażonych występują porażenia. Stąd nie powinniśmy się dziwić, że dla służb sanitarnych każde zachorowanie wywołuje alarm zdrowia publicznego, ponieważ wskazuje na obecność setek nieuodpornionych dzieci. Ponadto dzieci bez objawów też mogą przenosić wirusa w nowe rejony. Dlatego też ten najbardziej kosztowny w historii program zdrowia publicznego od lat spędza sen z powiek jego sponsorom oraz służbom sanitarnym na całym świecie!

 

Źródła:

Bill Gates says potentially crippling and deadly virus that we’ve nearly wiped out could ‘return in a big way if we don’t finish the job’.

WHO says spread of polio remains international health emergency.

Polio Global Eradication Initiative.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading