WHO i UNICEF ostrzegają przed spadkiem liczby realizowanych szczepień ochronnych podczas pandemii COVID-19 na świecie

Opublikowano w dniu: 16 lipca 2020

Światowa Organizacja Zdrowia oraz UNICEF ostrzegają przed alarmującym spadkiem w 2020 roku liczby dzieci na świecie, które otrzymały szczepionki ratujące życie. Problem ten związany jest z zakłóceniami w dostarczaniu i realizacji programów szczepień ochronnych w związku z pandemią COVID-19. Według najnowszych danych WHO i UNICEF, zakłócenia te grożą zaprzepaszczeniem dotychczas wypracowanych wysokich stanów zaszczepienia dla wielu szczepionek ratujących życie dzieci na świecie.

Dane dotyczące stanu zaszczepienia w 2019 roku pokazują, że postęp polegający na wprowadzeniu powszechnych programów szczepień przeciw HPV w 106 krajach oraz lepsza ochrona dzieci przed większą liczbą chorób zakaźnych mogą zostać utracone. Wstępne dane dotyczące stanu zaszczepienia w okresie pierwszych czterech miesięcy 2020 r. wskazują na znaczny spadek liczby dzieci zaszczepionych trzema dawkami szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP). Po raz pierwszy od 28 lat na świecie zaobserwowano zmniejszenie realizacji szczepień DTP – swoistego wskaźnika stanu zaszczepienia w poszczególnych krajach i na poziomie globalnym.

Szczepionki są jednym z najpotężniejszych narzędzi profilaktyki w historii zdrowia publicznego. Obecnie szczepionych jest więcej dzieci niż kiedykolwiek wcześniej, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Jednak pandemia zagroziła temu postępowi. Cierpienie i zgony dzieci, których można uniknąć dzięki szczepieniom przeciw odrze, tężcowi czy krztuścowi mogą być bardziej niebezpieczne niż sam COVID-19. Ale nie musi tak być. Szczepionki można bezpiecznie podawać nawet podczas pandemii. Wzywamy poszczególne kraje do kontynuacji podstawowych programów szczepień ratujących życie, zaapelował dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Z powodu pandemii COVID-19 zagrożonych jest co najmniej 30 dużych kampanii szczepień przeciwko odrze, co może doprowadzić do kolejnych wybuchów epidemii odry w 2020 roku. W 2019 roku ok. 14 milionów dzieci nie zostało zaszczepionych przeciw odrze czy błonicy, tężcowi i krztuścowi. Większość z nich mieszka w Afryce i prawdopodobnie nie będzie miała dostępu do innych usług zdrowotnych. Dwie trzecie z nich koncentruje się w 10 krajach o średnich i niskich dochodach: Angoli, Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Indiach, Indonezji, Meksyku, Nigerii, Pakistanie i Filipinach.

Według badania ankietowego UNICEF, WHO i GAVI przeprowadzonego we współpracy ze Sabin Vaccine Institute oraz Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, trzy czwarte z 82 krajów, które udzieliły odpowiedzi, zgłosiły zakłócenia w realizacji programów szczepień związane z pandemią COVID-19 w ich programach szczepień do maja 2020 r. Przyczyny zakłóceń są różne: brak dostępu, niechęć przed opuszczaniem domu, przerwy w transporcie, trudności ekonomiczne, ograniczenia w poruszaniu, obawy przed narażeniem na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, brak dostępności pracowników ochrony zdrowia, brak środków ochrony osobistej.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że powszechne szczepienia ochronne w wielu krajach są traktowane jak wyzwanie – powiedziała Henrietta Fore, dyrektor wykonawcza UNICEF. Musimy zapobiegać dalszemu pogarszaniu się dostępu do szczepień i pilnie wznawiać realizację programów szczepień ochronnych, zanim życie dzieci zostanie zagrożone przez inne choroby zakaźne. Nie możemy zamienić jednego kryzysu zdrowotnego na inny, powiedziała Henrietta Fore.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading