W czasie pandemii odwlekanie szczepień nie ma merytorycznego uzasadnienia

Opublikowano w dniu: 20 lipca 2020

Pacjenci sygnalizują, że niektórzy lekarze odradzają szczepień ochronnych. Od takiego lekarza należy uciekać. Czasem dotyczy to tych lekarzy, którzy nie mają nic wspólnego z leczeniem chorób zakaźnych. Takich kolegów zaprosiłbym chętnie na swój oddział, bo nie wiedzą, jak wygląda dziecko, które się dusi z powodu krztuśca czy umiera w wyniku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ja wiem. I dlatego mówię rodzicom: szczepienie jest polisą na zdrowie” – argumentuje prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. Jego zdaniem nawet w czasie pandemii odwlekanie szczepień nie ma merytorycznego uzasadnienia.

Po wybuchu pandemii obawiano się, że objawy infekcji koronawirusem nałożą się na ewentualne możliwe działania niepożądane szczepień, dlatego je zawieszono. Wiele organizacji międzynarodowych zwracało jednak uwagę, że nie ma przeciwwskazań do prowadzenia szczepień w czasie pandemii, trzeba tylko robić to bezpiecznie. Nie samo szczepienie stwarza bowiem zagrożenie, tylko gromadzenie się wielu pacjentów w poradniach. 17 kwietnia 2020 r. Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, zgodnie z którym nie wolno przerywać szczepień u noworodków, a w dalszej kolejności należy zorganizować szczepienia dla dzieci w pierwszym i drugim roku życia oraz – w miarę możliwości – dla pozostałych.

Specjalista przyznaje, że na temat szczepień wciąż krąży wiele mitów. Jednak mity te najczęściej tworzone są przez osoby lub organizacje niemające nic wspólnego z ochroną zdrowia. Radzi abyśmy szukali sprawdzonych informacji na temat szczepień na stronach internetowych prowadzonych przez poważne instytucje, takie jak Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny czy Europejski Komitet Kontroli Chorób (ECDC).

Cały artykuł dostępny jest na stronie Puls Medycyny:
https://pulsmedycyny.pl/prof-jacek-wysocki-w-czasie-pandemii-odwlekanie-szczepien-nie-ma-merytorycznego-uzasadnienia-996538?fbclid=IwAR0uatT9_uJdZtVsodq2Fs5tJnXNXUjsTJZc5PzCB8Mb6NmA-5eRgyMCwx4

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading