Szczepienia przeciw krztuścowi kobiet w ciąży w Islandii

Opublikowano w dniu: 5 czerwca 2019

Islandia to kolejny kraj, który wprowadza szczepienia przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży. Taką informację przekazał w ostatnich dniach maja 2019 roku  Główny Epidemiolog Islandii. Szczepienia kobiet w ciąży będą realizowane szczepionką dTap, która chroni przeciw krztuścowi oraz błonicy i tężcowi. Szczepienie przeciw krztuścowi podobnie jak szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży będzie bezpłatne.

Krztusiec wciąż stanowi w Islandii problem. Na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowywane są tam zachorowania na krztusiec u dzieci w wieku do 6 miesięcy, w tym ponad połowa dotyczy dzieci do 3 m.ż. Krztusiec jest bardzo niebezpieczny szczególnie dla noworodków i niemowląt, które ze względu na wiek lub przeciwwskazania nie mogą zostać zaszczepione. Przewlekłe zakażenie kaszlem u starszych dzieci i dorosłych ma zwykle postać przeziębienia i przewlekłego kaszlu, co wskazuje na potencjalnie niebezpieczną infekcję. Jednakże bardzo małe dzieci mogą doświadczyć zagrażającego życiu zatrzymania oddechu i poważnych zaburzeń kaszlu, wymagających pilnej hospitalizacji.

Program szczepień dzieci przeciw krztuścowi obejmuje w Islandii 4 dawki podawane w 3, 5, 12 m.ż. oraz 4 roku życia. Przypominająca dawka szczepionki podawana jest nastolatkom w 14 roku życia. Dostępne szczepionki zapewniają ochronę przeciw krztuścowi na okres od 5 do 10 lat. Stąd też większość dorosłych mieszkańców Islandii jest podatna na infekcje i co najbardziej niebezpieczne może zakażać niezaszczepione jeszcze noworodki i niemowlęta.

Jeśli matka zostanie zaszczepiona w drugim lub trzecim trymestrze ciąży, tworzy ochronne przeciwciała, które przekazuje przez łożysko dziecku już od 32 tygodnia ciąży. Przeciwciała matki mogą wtedy chronić dziecko do około 6 miesiąca jego życia, a więc okresu kiedy sam zaczyna mieć odporność wynikającą z realizowanych szczepień.

Zgodnie z nowymi zaleceniami 1 dawka szczepionki z grupy dTap (szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi ze zmniejszoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy) będzie podawana w trzecim trymestrze ciąży.

Szczepienie przeciw krztuścowi kobiety w ciąży redukuje ryzyko wystąpienia krztuśca w okresie ciąży i wczesno niemowlęcym do nawet 90%.

Szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi realizowane są z dużym powodzeniem w wielu krajach, np. Australii, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Brazylii.

W Polsce szczepienie kobiet w ciąży należy do szczepień zalecanych (odpłatnych). Optymalny czas podania szczepionki wskazany w Programie Szczepień Ochronnych dotyczy okresu po ukończeniu 27 do 36 tygodnia ciąży.

Źródło:

Iceland: Pertussis vaccine recommended for pregnant women. Outbreak news today. 1 June 2019.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading