Rekordowa liczba zachorowań na WZW typu A w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku

Opublikowano w dniu: 3 stycznia 2019

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) podało, że w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 10 582 przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW typu A), 3- krotnie więcej w porównaniu do 2017 roku.

Po wprowadzeniu w 1996 roku szczepionki przeciwko WZW typu A w Stanach Zjednoczonych obserwowano stały spadek częstości występowania zakażeń aż do 2011 roku, kiedy ta liczba ustabilizowała się do ok. 1600 zgłoszonych przypadków. Najwięcej z nich  występowało wśród podróżujących do krajów z endemicznego występowania wirusa zapalenia wątroby typu A (HAV). Od 2016 roku w Stanach Zjednoczonych obserwowane są epidemie WZW typu A wśród osób uzależnionych przyjmujących narkotyki dożylnie, mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami oraz bezdomnych. Przedstawiciele amerykańskich służb sanitarnych zachęcali do szczepień przeciwko WZW typu A w nowych grupach ryzyka.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest infekcją, która może uszkodzić wątrobę i łatwo przenosi się z człowieka na człowieka poprzez żywność, wodę, przyjmowanie narkotyków i kontakty seksualne. Najczęstsze objawy to gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, nudności, wymioty i bóle stawów.

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) uaktualnił ostatnio zalecenia szczepień przeciwko WZW typu A o osoby bezdomne. Eksperci Komitetu ACIP podkreślili, że osoby bezdomne są 2-3 krotnie częściej narażone na zakażenie WZW typu A oraz obarczone 2-3 krotnie wyższym ryzykiem ciężkich powikłań w przebiegu choroby, tj. hospitalizacją oraz zgonem.

Uaktualniona lista grup ryzyka, którym zalecane są w Stanach Zjednoczonych szczepienia przeciwko WZW typu A obejmuje:

  • osoby podróżujące do krajów rejestrujących wysokie ryzyko zachorowania na wzw typu B,
  • mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami,
  • osoby uzależnione przyjmujące narkotyki dożylnie lub w inny sposób,
  • pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia,
  • pracujących ze zwierzętami naczelnymi (małpy),
  • osoby z przewlekłymi chorobami wątroby,
  • osoby które mają lub przewidują w najbliższej przyszłości bliski kontakt z dziećmi z międzynarodowych adopcji,
  • osoby bezdomne.

Podkreślono, że ww zalecenia szczepień przeciwko WZW typu A dotyczą dzieci, które ukończyły 1 rok życia, młodzieży oraz osób dorosłych.

Źródła:

Hepatitis A in the US: More than 10,000 cases reported to CDC in 2018. Outbreak news today. 30 December 2018.

ACIP Recommends Hep A Vaccine for Homeless Patients. October 31, 2018.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading