Ponad 54 tysiące przypadków odry na Ukrainie w 2018 roku

Opublikowano w dniu: 7 stycznia 2019

Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie podało, że w 2018 roku odnotowano 54 481 zachorowań na odrę. Zachorowały 20 204 osoby dorosłe i 34 277 dzieci. Z powodu powikłań w przebiegu odry zmarło 16 osób, 12 dzieci i 4 osoby dorosłe. Z danych z 1 grudnia 2018 roku wynika, że stan zaszczepienia dla 1-szej dawki szczepionki MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce wynosił 84,1%, dla dwóch dawek – 83,9%. Sytuacja epidemiologiczna odry na Ukrainie była przyczyną podjęcia środków nadzwyczajnych, rozpoczętych w okręgu lwowskim. W 2018 r. w obwodzie tym z powodu powikłań w przebiegu odry zmarło dwoje dzieci – trzyletni chłopiec i dziewczynka. Nie byli szczepieni. Minister Zdrowia Ukrainy dr Ulyana Suprun powiedziała, że ochrona dzieci przed niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi jest wspólnym zadaniem. Podkreśliła, że w sytuacji skali zachorowań na odrę jaka obserwujemy na Ukrainie, szczepienia są w rzeczywistości kwestią bezpieczeństwa narodowego, chronią pojedyncze osoby oraz całą populację.

W obwodzie lwowskim odnotowano w 2018 roku najwięcej, 12 000 przypadków zachorowań na odrę, w tym 8 000 zachorowań wśród dzieci. Ponad 7 000 chorych nie było szczepionych, inni otrzymali tylko jedną dawkę szczepionki MMR.

Na Ukrainie jest wystarczająca dostępność szczepionek przeciwko odrze, dostępnych bezpłatnie w placówkach opieki zdrowotnej. Szczepionki finansowane są przez UNICEF. Szczepionki są kontrolowane przez Światową Organizację Zdrowia – są skuteczne i bezpieczne. Problem polega na tym, że wielu mieszkańców Ukrainy, w tym rodziców sama się nie szczepi i nie zgadza się na szczepienia swoich dzieci- powiedziała Olga Stefanyshina, wiceminister zdrowia. Najwięcej zachorowań odnotowano tam, gdzie występuje jednocześnie najniższy stan zaszczepienia- w obwodach lwowskim, iwano-frankowskim, zakarpackim, odeskim. W związku z tym w obwodzie lwowskim zostaną podjęte środki nadzwyczajne związane ze szczepieniami dzieci, w dalszej kolejności będą rozszerzone na pozostałe rejony Ukrainy. Mobilne oddziały pracowników ochrony zdrowia rozpoczną szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce od lutego 2019 roku.

Odra jest wysoce zakaźną wirusową chorobą układu oddechowego. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej. Odra jest zaraźliwa już na etapie, kiedy nie daje objawów, a potrafi on trwać powyżej 4 dni. Potem pojawia się gorączka, katar i kaszel. Po mniej więcej dwóch-trzech dniach kaszlu i kataru występuje kolejny objaw, tzw. plamki Koplika, czyli przebarwienia na policzkach wewnątrz jamy ustnej. Sygnalizują, że niedługo zacznie się kolejny etap – wysypka. Na początku pojawia się za uszami i na czole, a potem rozszerza na całe ciało. Trwa kilka dni. Wraca gorączka, może pojawić się zapalenie płuc oraz inne powikłania.

Źródła:

Ukraine: 54k measles cases in 2018, Vaccination campaign to start in February. Outbreak News Today. January 4, 2019.

Ponad 42 000 zachorowań na odrę na Ukrainie od początku 2018 roku.

Odra na Ukrainie – od początku 2018 roku zachorowało ponad 35 000 osób.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading