Mołdawia realizuje program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Opublikowano w dniu: 9 października 2018

W styczniu 2017 roku, Mołdawskie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zdecydowało się wprowadzić powszechne, bezpłatne szczepienia dziewcząt przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Decyzję tę podjęto po zasięgnięciu opinii Komitetu Doradczego ds. Szczepień, który uwzględnił jedną z najwyższych na świecie umieralności z powodu raka szyjki macicy w tym kraju. W pierwszym roku realizacji programu szczepień przeciw HPV, szczepionkę dostarczała międzynarodowa organizacja działająca pod egidą Narodów Zjednoczonych (GAVI), natomiast od 2018 roku odpowiedzialność za zakup szczepionki przejęło Ministerstwo Zdrowia Mołdawii.

Mołdawia jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Pod względem wskaźnika rozwoju społecznego (human development index) znajduje się na 112 miejscu spośród 189 krajów. W tym rankingu ONZ Polska znajduje się na 33 miejscu. Pomimo niestabilności politycznej i złej sytuacji ekonomicznej, Rząd Mołdawii kładzie wysoki priorytet na profilaktykę chorób zakaźnych, w tym szczepienia ochronne.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo rozpowszechniony i łatwo się przenosi. Może być czynnikiem sprawczym raka szyjki macicy, odbytu oraz nowotworów głowy i szyi u kobiet i mężczyzn.

Dostępne na rynku bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciw HPV są przeznaczone do podawania dla kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 9 lat w celu zapobiegania powstawaniu zmian przednowotworowych oraz nowotworom narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkom narządów płciowych związanych przyczynowo z zakażeniem typami wirusa występującymi w szczepionce.

 

Jeden z najbiedniejszych krajów Europy, Mołdawia, już od 2017 roku wprowadziła szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading