Minister Niedzielski własnym przykładem zachęca do szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 5 października 2022

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaszczepił się czwartą dawką (drugą dawką przypominającą) szczepionki przeciw COVID-19. „Jesteśmy po szczycie kolejnej falipandemii, to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie”… „Wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań”, powiedział przy okazji szczepienia Pan Minister podkreślając jednocześnie jak ważne jest, żeby jak najwięcej osób podjęło podobną świadomą decyzję o szczepieniu. Minister Niedzielski po raz kolejny, własnym przykładem zachęcał Polaków do szczepień przeciw COVID-19.

Szczepienie miało miejsce w studenckiej poradni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Minister Zdrowia zaszczepił się w Poznaniu wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem i prorektorem ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. Zbigniewem Krasińskim.

Minister Niedzielski zachęcał do szczepienia przeciw COVID-19: „Zapewniam, że nie boli, wszystko jest w porządku. Zachęcam i zapraszam wszystkich, żeby właśnie w ramach świadomej decyzji zapobiegania ryzyku ciężkiego przechorowania podjąć tę decyzję, decyzję, do której namawiamy”. podkreślił.

Szczepienie w blisko 90 proc. przypadków chroni przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19, powikłaniami i hospitalizacją.

Aby ochrona była najlepsza, należy przyjąć szczepienie podstawowe oraz dawki przypominające, bo odporność po kilku miesiącach się obniża. Na COVID-19 można zachorować wiele razy, podobnie jak np. na grypę.

Obecnie osoby zaszczepione, które skończyły 12 lat, jeżeli upłynęły co najmniej 3 miesiące od zakończenia szczepienia podstawowego lub podania pierwszej dawki przypominającej mogą być zaszczepione preparatem zaktualizowanym do wariantu Omikron (BA.1 lub BA.4/BA.5).

Prowadzona jest również kampania „Chcę zrozumieć„, która polega na przedstawieniu wszystkich dokumentów, dowodów, argumentów rzeczowych, które udało się zgromadzić w czasie szczepień. Poprzedziły ją badania ankietowe, w których analizowano postawy osób wątpiących w szczepienia.

Na stronie internetowej kampanii można znaleźć m.in. informacje o tym, jak działają szczepionki mRNA, jak długo powstawała szczepionka przeciw COVID-19 i jak wyglądał ten proces. Przedstawione są również źródła, na których podstawie powstawała strona informacyjna.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading