ECDC opublikowało raporty roczne o występowaniu chorób zakaźnych w Europie 2015 roku
W dniu 28 listopada 2017 r. Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało raporty roczne podsumowujące występowanie wybranych chorób zakaźnych w 2015 roku. Raporty oparte są na oficjalnych danych z nadzoru epidemiologicznego nad chorobami zakaźnymi przesyłanymi do ECDC z krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów stowarzyszonych. Obecnie opublikowano raporty roczne na temat poliomyelitis, tężca, Haemophilus influenzae, świnki, inwazyjnej choroby meningokokowej oraz inwazyjnej choroby pneumokokowej. Poniżej przedstawiamy linki do raportów wraz z krótkim podsumowaniem każdego raportu:
Poliomyelitis https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-poliomyelitis.pdf
Ostanie zachorowania na poliomyelitis w Europie odnotowano w Bułgarii w 2001 roku. Od 2002 roku Region Europejski jest wolny od poliomyelitis. Jednak wciąż są obszary o wysokim ryzyku importu i transmisji zachorowania. W Europie podawana jest wyłącznie inaktywowana szczepionka przeciw poliomyelitis.
Tężec https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-tetanus.pdf
W 2015 roku w Europie odnotowano 117 przypadków tężca, w tym 67 potwierdzonych. W większości dotyczyły osób starszych po 65 roku życia, co wynika z niewystarczającego stopnia uodpornienia przeciw tężcowi w tej grupie wieku.
Haemophilus influenzae https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-haemophilus-influenzae.pdf
Potwierdzono 3 162 przypadków inwazyjnej choroby wywołanej przez bakterię Haemophilus influenzae. Większość zachorowań zarejestrowano wśród dzieci do 1 r.ż. oraz osób dorosłych powyżej 65 lat. Najczęściej zachorowania wywoływały bezotoczkowe szczepy przeciw którym dotychczas nie opracowano szczepionki.
Świnka https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-mumps.pdf
W 2015 roku odnotowano 13 519 przypadków świnki, z czego ponad 2200 było zgłoszonych z Polski. Większość zachorowań wystąpiła u dzieci i młodzieży. Ponad dwie piąte osób, które zachorowały została w przeszłości zaszczepiona dwiema lub więcej dawkami szczepionki przeciw śwince. Sytuację taką można wytłumaczyć zjawiskiem zanikania odporności poszczepiennej przeciw śwince przy braku naturalnej stymulacji.
Inwazyjna choroba meningokokowa https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-meningococcal-disease.pdf
W 2015 roku odnotowano 3 121 potwierdzonych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej. Najczęściej występowała u niemowląt. Większość zachorowań, 61% wywołały meningokoki serogrupy B. Częstość występowania zachorowań wywołanych przez serogrupę C była niska w krajach, gdzie prowadzone są powszechne szczepienia przeciw meningokokom serogrupy C.
Inwazyjna choroba pneumokokowa https://ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2015-pneumococcal-disease-invasive.pdf
W 2015 roku w Europie potwierdzono 21 118 przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, najczęściej u osób powyżej 65 lat oraz niemowląt do 1 r. ż. Najczęstszą przyczyną zachorowań były pneumokoki typu 8, 3, 22F, 12F, 19A, 9N, 7F, 15A. 33F, 10A. Zachorowania u dzieci do 5 r.ż. były w 72% wywołane przez typy pneumokoka nie wchodzące w skład dostępnych szczepionek. W osób w wieku powyżej 65 lat, 71% zachorowań wywołały pneumokoki typów, które możemy znaleźć w składzie szczepionki polisacharydowej, a 32% w składzie szczepionki 13-walentnej.