Profesor Walter Orenstein - wyjątkowa nagroda za zasługi w dziedzinie wakcynologii

Opublikowano w dniu: 27 listopada 2017

Profesor Walter Orenstein, zastępca dyrektora Emory Vaccine Center oraz profesor renomowanego Emory University, został honorowym członkiem Amerykańskiego Towarzystwa ds. Rozwoju Nauki (AAAS – American Association for the Advancement of Science). Decyzja o uhonorowaniu profesora Orensteina została ogłoszona w dniu 24 listopada 2017 roku na łamach czasopisma Science.

Wyróżnienie to zostało uzasadnione wyjątkowymi osiągnięciami profesora w poprawie zdrowia dzieci poprzez badania nad skutecznością szczepionek oraz przywództwo w zakresie poprawy stanu zaszczepienia. „Osiągnięcia Walta Oreinsteina dla zdrowia dzieci w skali globalnej są olbrzymie” powiedział dr Rafi Ahmed, dyrektor Emory Vaccine Center. „Jego nieustająca pasja i wysiłki w kierunku poprawy skuteczności szczepionek oraz działania związane z zapewnieniem jak najwyższego stanu zaszczepienia społeczeństw, uratowała niezliczone istnienia ludzkie na całym świecie w ciągu ostatnich czterech dekad”.

Profesor Orenstein jest byłym dyrektorem Narodowego Programu Szczepień w Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Po 26 latach pracy w CDC, Orenstein dołączył do Uniwersytetu Emory. Przewodniczył pracom Deklaracji Naukowców dotyczącym Eradykacji Poliomyelitis w kwietniu 2013 roku, popierając nową strategię w celu całkowitej eliminacji poliomyelitis z powierzchni ziemi do 2018 roku. Następnie kontynuował zaangażowanie w eradykację poliomyelitis poprzez opracowywanie strategii szczepień w skali globalnej będąc konsultantem Fundacji Billa i Melindy Gates’ów w tym obszarze.

W czasie jego pracy w CDC, osiągnięto rekordowe wskaźniki stanu zaszczepienia wśród amerykańskich dzieci i udało się wyeliminować krążenie lokalnych wirusów odry i różyczki. Za jego kadencji wprowadzono też wiele nowych szczepionek, w tym szczepionki chroniące przed zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem płuc lub wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Profesor Orenstein uczestniczył aktywnie w akcji eradykacji ospy prawdziwej, jedynej choroby, której udało się dotychczas skutecznie pozbyć.

Dla badaczy zajmujących tematem szczepionek i wakcynologów Profesor Orenstein jest znany przede wszystkim jako współautor najbardziej znanego i cenionego na całym świecie podręcznika VACCINES, którego siódme już wydanie jest na rynku od 2017. Można tam znaleźć wyłącznie informacje bazujące na medycynie opartej na faktach (EBM).

Amerykańskie Towarzystwo ds. Rozwoju Nauki jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w USA, założonym w 1848 roku i zrzesza ponad 10 milionów naukowców z całego świata. Towarzystwo wydaje jedno z najbardziej prestiżowych i cenionych czasopism naukowych- Science. Tytuł honorowego członka jest przyznawany od 1874 roku, wraz z oficjalnym certyfikatem.

 

Źródło: Emory News Center | Nov. 20, 2017

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading