Epidemia błonicy w Jemenie i Wenezueli

Opublikowano w dniu: 6 grudnia 2017

Niski stan zaszczepienia przeciw błonicy oraz złe warunki sanitarne są główną przyczyną trwającej obecnie epidemii błonicy w Jemenie i Wenezueli. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odnotowano 120 przypadków błonicy na terenie Jemenu, głównie wśród dzieci. Natomiast w Wenezueli od początku tego roku wystąpiło ponad 500 przypadków tej choroby.

Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Zakażeń (European Centre for Disease Prevention and Control) zaleca, aby osoby wybierające się do tych krajów miały aktualne szczepienia przeciw błonicy. Ponadto, osoby przyjeżdzające z tych rejonów, mające objawy zapalenia  migdałków, gardła, surowiczo-krwistą wydzielinę z nosa lub miejscowe zmiany skórne powinny skontaktować się z lekarzem w celu wykonania badań diagnostycznych w kierunku błonicy.

Szczepienia przeciw błonicy są jedynym skutecznym sposobem zapobiegania tej chorobie. Ze względu na występowanie bezobjawowego nosicielstwa bakterii wywołujących błonicę u osób zarówno zaszczepionych jak i niezaszczepionych, osoby nieszczepione są narażone na zachorowanie nawet jeśli na danym terenie przypadków błonicy nie odnotowano od wielu lat. Przykładem może tu być przypadek nieszczepionego sześcioletniego dziecka w Hiszpanii, które w maju 2015 r. zachorowało na błonicę i zmarło, pomimo, że na terenie Hiszpanii od 30 lat nie odnotowano przypadku tej choroby Kolejny podobny przypadek miał miejsce w marcu 2016 r. w Belgii, gdzie również na błonicę zmarło nieszczepione dziecko

W ostatnich latach w całej Europie odnotowywanych jest do kilkudziesięciu przypadków błonicy rocznie. W 2015 roku wystąpiło 65 przypadków zachorowań wywołanych toksynogennymi szczepami Corynebacterium, więcej niż w 2014 roku, kiedy odnotowano 38 zachorowań. Najwięcej zachorowań wystąpiło wśród nastolatków oraz młodych dorosłych, z których większość nie była szczepiona. Jedyną ochroną przed występowaniem zachorowań na błonicę jest wysoki stan zaszczepienia danej  populacji.

Źródło:

Surveillance Report. Annual Epidemiological Report for 2015. Diphtheria.

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading