"Długie życie dla wszystkich” to hasło tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień 

Opublikowano w dniu: 23 kwietnia 2022

W dniach 24-30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Od ponad dwóch stuleci szczepionki pomagają uczynić świat bezpieczniejszym, począwszy od pierwszej szczepionki przeciw ospie prawdziwej po najnowsze szczepionki mRNA przeciw COVID-19. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Długie życie dla wszystkich”. Celem jest podkreślenie znaczenia równego dostępu do szczepionek i szczepień, co w efekcie przyczyni się do długiego i zdrowego życia. W tym roku inicjatywa zrzesza partnerów i współpracowników Europejskiego Regionu WHO, po to by podkreślić znaczenie szczepień w ochronie osób w każdym wieku i o różnym pochodzeniu przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Dodatkowo inicjatywa ta ma na celu przypomnienie również o historycznym wpływie szczepionek na ograniczenie chorób zakaźnych i ich występowanie.

Szczepionki chronią osobę zaszczepioną oraz pomagają chronić członków społeczności, w tym osoby, których nie można zaszczepić.

W obszarze szczepień bardzo wiele osiągnięto, a postęp w kontrolowaniu wielu chorób zakaźnych przyspieszył w ciągu ostatnich kilku dekad. Rok 2022 niesie ze sobą wiele wyzwań. Pandemia COVID-19 przyczyniła się do upolitycznienia szczepień i spadku wskaźników szczepień dzieci w wielu krajach.

Wojna w Ukrainie zakłóciła realizację szczepień ochronnych. Wszystkie dzieci, które musiały opuścić kraj, będą potrzebowały dostępu do powszechnych szczepień, gdziekolwiek się udadzą.

Wyzwania te sprawiają, że znaczenie powszechnego dostępu do szczepionek jest jeszcze bardziej zauważalne, niż kiedykolwiek wcześniej.

W czasie Europejskiego Tygodnia Szczepień – Europejski Region WHO – zwraca uwagę na zwiększenie świadomości na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem wskaźników zaszczepienia.

Kluczowe przesłania Europejskiego Tygodnia Szczepień 2022

Szczepienie to mocny fundament długowieczności i życia w zdrowiu.

#Długieżyciedlawszystkich #LongLifeforAll

 • Długie życie dla wszystkich to nie obietnica, to ambicja. Ponieważ każdy zasługuje na szansę na satysfakcjonujące życie.
 • Szczepionki ratują życie od 1798 roku. Pierwsza szczepionka przeciw ospie prawdziwej po raz pierwszy dała każdemu równe szanse w walce z wyniszczającą chorobą.
 • Wartości szczepionek nie mierzymy w podanych dawkach, ale w zdrowym i dłuższym życiu.
 • Szczepionki dają nam wszystkim szansę i nadzieję na cieszenie się bardziej satysfakcjonującym życiem. I o to wszyscy powinniśmy walczyć.
 • Szczepionki należą do najbardziej znaczących odkryć naukowych wszechczasów, pomagając chronić kolejne pokolenia przed wieloma chorobami zakaźnymi.
 • Rodzice, którzy mają dostęp do szczepień, nie muszą się martwić, że ich dzieci cierpią na wyniszczające choroby, które nękały poprzednie pokolenia.
 • Szczepionki, które chronią przed powszechnym kiedyś chorobom jak odra, biegunki i zapalenia płuc, pozwalają większej liczbie dzieci na świecie żyć dłużej i cieszyć się lepszą jakością życia.
 • Wszyscy ludzie na świecie powinni mieć łatwy dostęp do szczepionek, których potrzebują, i na które zasługują.

Europejski Region WHO:

 • utrzymuje status obszaru wolnego od poliomyelitis od 2002 roku,
 • 29 z 53 krajów regionu wyeliminowało endemiczne rozprzestrzenianie się zarówno odry, jak i różyczki,
 • od wczesnych lat dziewięćdziesiątych nie zgłaszano ognisk błonicy,
 • ponad 600 milionów osób w Regionie Europejskim zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, ratując w ten sposób niezliczoną liczbę istnień ludzkich. Z badania WHO/Europa i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wynika, że 470 000 istnień ludzkich zostało uratowanych w grupie osób w wieku 60 lat i starszych w ciągu pierwszych 11 miesięcy prowadzania programu szczepień przeciw COVID-19 w 33 krajach Europejskiego Regionu WHO,
 • podczas pandemii, w niektórych krajach europejskich, spadł wskaźnik zaszczepienia dzieci. Bardzo ważne jest, aby uzupełniać zgodnie z obowiązującym Kalendarzem Szczepień, niezrealizowane lub odwlekane w czasie pandemii szczepienia ochronne, aby zapobiec pojawianiu się ognisk niebezpiecznych chorób zakaźnych,
 • uchodźcy powinni mieć dostęp do niezbędnych szczepień ochronnych, aby chronić się przed chorobami, które mogą pojawiać się w miejscu ich pobytu.

#EuropejskiTydzieńSzczepień2022 #EuropeanImmunizationWeek2022

#Długieżyciedlawszystkich #LongLifeforAll

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading