Refundacja szczepionki przeciw meningokokom grupy B dla niemowląt oraz szczepień przeciw krztuścowi kobiet w ciąży we Francji  

Opublikowano w dniu: 26 kwietnia 2022

Zgodnie z opublikowanym 25 kwietnia 2022 r. Kalendarzem Szczepień we Francji wprowadzono refundowane szczepienie przeciw meningokokom grupy B dla dzieci do 2. lat oraz szczepienie przeciw krztuścowi kobiet w ciąży.

Kluczowe zmiany wprowadzone do francuskiego Kalendarza  Szczepień na  2022 rok obejmują refundację następujących szczepień:

  • szczepienie przeciw meningokokom grupy B szczepionką „Bexsero” niemowlętom od 2 miesiąca życia do ukończenia 2 roku życia. Zalecany schemat: pierwsza dawka w wieku 3 miesięcy, druga dawka w wieku 5 miesięcy i dawka przypominająca po 12 miesiącach (M3, M5, M12). Szczepienie przeciw meningokokom grupy B jest również zalecane osobom z najbliższego otoczenia osób z grup wysokiego ryzyka wystąpienia inwazyjnej choroby meningokokowej. Zaleca się aby dawka przypominająca szczepionki przeciw meningokokom grupy B była podawana co 5 lat osobom stale narażonym na inwazyjną chorobę meningokokową.

 

  • szczepienie przeciw krztuścowi kobiet w ciąży zalecane od drugiego trymestru ciąży, optymalnie w okresie między 20 a 36 tygodniem ciąży, w celu zwiększenia biernego transferu przeciwciał matczynych przez łożysko i zapewnienia optymalnej ochrony noworodka.

 

  • szczepienie przeciw grypie sezonowej jest zalecane dla profesjonalistów medycznych narażonych w miejscu pracy na zakażenie wirusem świńskiej grypy i ptasiej grypy.

 

Uaktualniony kalendarz szczepień nie obejmuje szczepień przeciw COVID-19, które są uwzględnione na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce Szczepienia przeciw COVID-19 oraz na podstronie dedykowanej pracownikom ochrony zdrowia.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading