Bezpieczeństwo szczepień przeciw COVID-19

Podsumowanie

Szczepionki przeciw COVID-19 mogą uchronić przed zachorowaniem na COVID-19, a przynajmniej znacznie złagodzą jego przebieg. Podobnie jak w przypadku leków, także szczepionki mogą powodować działania niepożądane. Ponadto w przypadku szczepień często występują pewne objawy traktowane jako działania niepożądane, które są normalnymi oznakami tego, że organizm odpowiedział na podanie szczepionki i wytwarza odporność. Te działania niepożądane, do których zaliczamy obrzęk i zaczerwienie w miejscu iniekcji, gorączkę, uczucie rozbicia mogą niekorzystnie wpłynąć na codzienną aktywność i zdolność do pracy, ale ustępują po kilku dniach. U niektórych osób szczepionych nie występują żadne działania niepożądane.

Istotne z punktu widzenia zdrowia, poważne skutki uboczne, które mogłyby spowodować długotrwałe problemy zdrowotne, występują bardzo rzadko i są mało prawdopodobne po jakimkolwiek szczepieniu, w tym po szczepieniu przeciw COVID-19. Monitorowanie bezpieczeństwa szczepionek wykazało, że działania niepożądane występują zazwyczaj w ciągu czterech tygodni od otrzymania dawki szczepionki. Z tego powodu organy nadzorujące bezpieczeństwo produktów leczniczych FDA i EMA wymagały, aby każda z dopuszczonych do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 została zbadana w badaniach klinicznych przez co najmniej dwa miesiące (osiem tygodni) po podaniu ostatniej dawki.

Szczepionki przeciw COVID-19 są podawane w programach szczepień na całym świecie już od prawie roku. Oznacza to, że znamy wyniki badań bezpieczeństwa szczepionek dostępnych na rynku w ramach prowadzonego na poziomie krajowym oraz instytucji odpowiedzialnych szczegółowego nadzoru nad bezpieczeństwem szczepień, w tym głównie występowaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2022