Program eliminacji odry
Na czym polega program eliminacji odry?
Odra objęta jest programem eliminacji koordynowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W 2001 roku na spotkaniu Europejskiego Biura Regionalnego WHO w Kopenhadze opracowano strategiczny plan osiągnięcia przerwania transmisji wirusa odry i potwierdzenie jego eliminacji we wszystkich 51 krajach Regionu Europejskiego w terminie do 2020 roku.
Eliminacja odry w kraju możliwa jest pod warunkiem:
- osiągnięcia 95% poziomu zaszczepienia populacji,
- monitorowania sytuacji epidemiologicznej,
- rejestrowania wszystkich podejrzeń odry,
- prowadzenia diagnostyki laboratoryjnej (Laboratorium Referencyjne WHO, Zakład Wirusologii NIZP-PZH).
W celu poprawy wskaźników jakości nad odrą w Polsce konieczne jest dokumentowanie i laboratoryjne potwierdzenia wszystkich przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę.
Co oznacza termin "eliminacja odry"?
Termin ,,eliminacja” w odniesieniu do odry oznacza sytuację, w której nie występuje endemiczne szerzenie się zachorowań, zaś w przypadku reintrodukcji wirusa (zawleczenie), transmisja zakażeń nie jest podtrzymana. Osiągnięcie takiego stanu wymaga:
- utrzymania poziomu zaszczepienia populacji dwiema dawkami szczepionki na poziomie 95% (uzyskanie odporności zbiorowiskowej),
- oceny odsetka osób wrażliwych w populacji na postawie badań serologicznych,
- stałego monitorowania sytuacji epidemiologicznej, w tym rejestrowania wszystkich podejrzeń w kierunku odry i diagnostyki laboratoryjnej prowadzonej wobec wszystkich podejrzeń odry.
Jak powinno wyglądać potwierdzenie laboratoryjne podejrzenia odry?
W Polsce w ramach programu eliminacji odry zgłaszaniu i potwierdzeniu laboratoryjnemu podlegają wszystkie podejrzenia odry.
W ramach programu eliminacji odry w Regionie Europejskim WHO, w którym uczestniczy Polska, badania laboratoryjne muszą zostać przeprowadzone (lub potwierdzone) w laboratorium akredytowanym przez WHO, tj.w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH.
Każde z podejrzeń powinno zostać potwierdzone/wykluczone przez oznaczenie poziomu swoistych przeciwciał w klasie IgM lub izolację wirusa z materiału biologicznego w laboratorium referencyjnym, akredytowanym przez WHO (laboratorium Zakładu Wirusologii NIZP – PZH). W celu wykrycia przeciwciał w klasie IgM materiał do badania należy pobrać po upływie 7 dni od pojawienia się wysypki. Natomiast w celu izolacji wirusa lub wykonania badania molekularnego (PCR), materiał należy pobrać w okresie od 1 do 4 dni od pojawienia się wysypki. Poszerzenie badania molekularnego o genotyp jest stosowane do identyfikacji źródła oraz określenia transmisji wirusa odry.
Badanie laboratoryjne w kierunku odry można wykonać bezpłatnie w laboratorium referencyjnym w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH w ramach projektu WHO.
- World Health OrganizationGlobal measles and rubella strategic plan: 2012–2020.
- World Health Organization, Geneva, Switzerland (2012).
- World Health Organization Regional Office for EuropeEuropean Vaccine Action Plan 2015-2020.World Health Organization, Copenhagen (2015).
- Baumann-Popczyk A, Sadkowska-Todys M, Zieliński A. Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka.Bielsko-Biała: a-medica press, 2014.
- Naruszewicz-Lesiuk D. Measles in Poland in the years 1962-1968 as viewed against the background of the epidemiologic situation throughout the world. Przegl Epidemiol.1970;24(1):1-14.
- Biuletyny Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce. NIZP-PZH, GIS.
- Biuletyny Szczepienia ochronne w Polsce. NIZP-PZH, GIS.
- Definicje przypadków chorób zakaźnych na potrzeby nadzoru epidemiologicznego, Zakład Epidemiologii NIZP-PZH, www.pzh.gov.pl.
- Spotkanie w sprawie realizacji Programu Eliminacji Odry i Różyczki w Polsce.