

Komunikat KE w obszarze strategii szczepień i wprowadzania szczepionek przeciwko COVID-19
15 października 2020 roku Komisja Europejska wydała komunikat na temat gotowości w obszarze strategii szczepień i wprowadzania szczepionek przeciw COVID-19. Opracowanie i szybkie wprowadzenie na świecie bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciw COVID-19 pozostaje kluczowym elementem rozwiązania kryzysowej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.
Kiedy bezpieczna i skuteczna szczepionka będzie już dostępna, szczepienia odegrają kluczową rolę w ratowaniu życia, ograniczeniu pandemii, ochronie systemów opieki zdrowotnej i odbudowie naszej gospodarki.
Chociaż opracowanie szczepionki to skomplikowany proces i zwykle trwa ok. 10 lat, podejmowane są starania do osiągnięcia tego celu w okresie 12 – 18 miesięcy, jeśli nie wcześniej, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki.
Zapewnienie wszystkim Europejczykom bezpiecznej szczepionki pozostaje głównym priorytetem Komisji Europejskiej.
W strategii UE dotyczącej szczepionek przeciw COVID-19 przedstawiono plan dalszego działania.
Zaproponowano sposób zapewnienia producentom szczepionek wsparcia finansowego (płatności zaliczkowe) w celu przyspieszenia opracowania i produkcji najbardziej obiecujących szczepionek. KE zawarła umowy zakupu szczepionek z wyprzedzeniem. Dotychczas zawarto 3 umowy umożliwiające zakup szczepionki po potwierdzeniu jej bezpieczeństwa i skuteczności, z firmą AstraZeneka (300 mln dawek), Sanofi-Glaxo (300 mln dawek) oraz Jonson&Jonson (200 mln dawek). Od października podobna współpraca podejmowana jest z innymi producentami szczepionek (CureVac, Moderna, BioNTech/Pfizer).
Ponieważ nie mamy gwarancji, która szczepionka zostanie dopuszczona na rynek, ważne jest aby był dostęp do szerokiego zestawu potencjalnych preparatów szczepionkowych o różnych podejściach technologicznych, aby maksymalnie zwiększyć szanse na szybkie opracowanie, produkcję i wprowadzenie na rynek szczepionki dla wszystkich Europejczyków.
Zgodnie ze strategią KE każde państwo otrzyma dawki na podstawie klucza podziału proporcjonalnie do rozmieszczenie populacji.
KE wskazuje, że kluczowe będzie w szczególności skuteczne, spójne i przejrzyste rozpowszechnianie informacji na temat szczepionek i ich dostępności.
Priorytetem dla KE jest również wspieranie równego i globalnego dostępu do bezpiecznej i skutecznej szczepionki dla wszystkich oraz uczynienie szczepionki globalnym dobrem publicznym.
KE podkreśla, że bezpieczeństwo, jakość i skuteczność to podstawowe wymogi dotyczące wszelkich szczepionek lub produktów leczniczych, które mogą zostać wprowadzone na rynek UE.
Wymogi bezpieczeństwa dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 są tak samo rygorystyczne jak w przypadku wszelkich innych szczepionek w UE i pandemia tego nie zmieni.
KE podkreśla, że poza opracowaniem i dopuszczeniem do obrotu szczepionek przeciw COVID-19, równie ważne będzie udane wprowadzenie i wystarczające wykorzystanie takich szczepionek. Wskazano, że gdy tylko będzie dostępna szczepionka poszczególne kraje powinny podjąć szereg działań przygotowawczych, aby umożliwić jej jak najbardziej efektywne i ukierunkowane wprowadzenie, z uwzględnieniem aspektów związanych z organizacją i dystrybucją szczepionek (np. wykwalifikowany personel medyczny, sprzęt medyczny i ochronny, programy szkoleń, terminowy dostęp do nowych informacji, specyfika łańcucha chłodniczego, opakowania wielodawkowe, system przypominania w sytuacji 2 dawkowych schematów szczepień, kampanie komunikacyjne wychodzące na przeciw dezinformacji w sprawie szczepień przeciw COVID-19).
- COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL. Preparedness for COVID-19 vaccination strategies and vaccine development.
- KOMUNIKAT KOMISJI DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY. Gotowość w obszarze strategii szczepień i wprowadzania szczepionek przeciwko COVID-19.
- Coronavirus vaccines strategy. EC.
Przeczytaj również


Odra prowadzi do wieloletniego osłabienia układu immunologicznego
CZYTAJ WIĘCEJ

Region Europejski WHO od 20 lat wolny od poliomyelitis
CZYTAJ WIĘCEJ

Kto powinien zostać zaszczepiony przeciw HPV i w jakim schemacie?
CZYTAJ WIĘCEJ
