28 września obchodzimy Światowy Dzień Wścieklizny
Co roku 28 września obchodzimy Światowy Dzień Walki z Wścieklizną. Hasłem przewodnim tegorocznego dnia jest „Jedno zdrowie, żadnych zgonów” (One Health, Zero Death). Dzień ten jest okazją do rozszerzenia naszej świadomości i wiedzy na temat zapobiegania i postępów w zwalczaniu choroby. Bezpieczne i skuteczne szczepionki dla ludzi i dla zwierząt stanowią podstawowy sposób wyeliminowania zgonów ludzi z powodu wścieklizny. Na świecie realizowany jest globalny, strategiczny plan mający na celu wyeliminowanie zgonów ludzi spowodowanych przez wściekliznę po ugryzieniu psa do 2030 r.
Pomimo tego, że szczepienia przeciw wściekliźnie są dostępne od ponad wieku, z powodu tej przerażającej choroby każdego roku umiera 59 000 osób, z czego 40% to dzieci mieszkające w Azji i Afryce. Co 9 minut na świecie 1 osoba umiera na wściekliznę. Większość ofiar to dzieci pogryzione przez psa. Szczepienie chroni przed wścieklizną w 100%.
Światowy Dzień walki z Wścieklizną wyznaczono w dniu, w którym obchodzimy rocznicę śmierci, Louisa Pasteur’a, francuskiego chemika i mikrobiologa, który opracował pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie. Podał ją w 1895 roku ciężko pogryzionemu przez psa chłopcu, który uznawany jest za pierwszego człowieka uratowanego dzięki szczepieniu przed pewną śmiercią.
Hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Walki z Wścieklizną „Jedno zdrowie, żadnych zgonów” podkreśla związek środowiska, ludzi i zwierząt. Ponieważ ukąszenia psów powodują prawie wszystkie przypadki wścieklizny u ludzi, możemy zapobiegać zgonom spowodowanym wścieklizną, zwiększając świadomość, szczepiąc psy, aby zapobiec chorobie u jej źródła i stosując leczenie ratujące życie po ugryzieniu. Świat dysponuje szczepionkami, lekami, narzędziami i technologiami, aby doprowadzić do eliminacji zgonów z powodu jednej z najstarszych chorób jaką jest wścieklizna u ludzi. Na świecie realizowany jest globalny, strategiczny plan mający na celu wyeliminowanie zgonów, spowodowanych przez wściekliznę przenoszonej przez psy, u ludzi do 2030 r. Podkreślane jest znaczenie współpracy miedzy osobami zainteresowanymi, ekspertami i ludźmi na poziomie społeczności, lokalnym, krajowym i globalnym w celu odbudowy i wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i programów kontroli wścieklizny. Współpracując i łącząc siły, angażując społeczności i zobowiązując się do podtrzymania szczepień psów, wścieklizna może zostać wyeliminowana.
Wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych, która cechuje się blisko 100% śmiertelnością. Jeśli wirus dostanie się do mózgu, nie ma możliwości uratowania chorego. Dlatego w tej chorobie kluczową rolę odgrywa profilaktyka – masowe szczepienia dzikich zwierząt, szczepienia psów, szczepienia ludzi przed narażeniem (np. przed wyjazdem do krajów rozwijających się) oraz po narażeniu z podejrzanym o wściekliznę zwierzęciem.
- World Rabies Day 2022.
- Zero by 30: Global Strategic Plan for the elimination of dog-mediated human rabies deaths by 2030.