Zakażenia występujące w okresie ciąży zwiększają ryzyko wystąpienia autyzmu lub depresji u dziecka

Opublikowano w dniu: 15 maja 2019

W czasopiśmie JAMA Psychiatry opublikowano wyniki badań, z których wynika, że zakażenia kobiety w okresie ciąży zwiększają ryzyko rozpoznania autyzmu lub depresji u ich dzieci. Nie znaleziono powiązania z występowaniem choroby afektywnej dwubiegunowej lub psychozy. Tym samym autorzy pracy podkreślają znaczenie szczepień jako najbardziej skutecznej interwencji medycznej w zapobieganiu zakażeniom zarówno przed zajściem w ciążę jak i w czasie ciąży.

W dniu 9 marca 2019 roku w czasopiśmie JAMA Psychiatry badacze z Wydziału Położnictwa i Ginekologii Uniwersytetu Washington School of Medicine przedstawili wyniki badań, w których oceniano związek między występowaniem zakażenia wymagającego hospitalizacji w okresie ciąży a występowaniem chorób neuropsychiatrycznych u dziecka. Badaniem objęto 1 791 520 szwedzkich dzieci urodzonych w latach 1973–2014 obserwowanych przez okres do 41 lat. Wykorzystano dane rutynowo gromadzone dla każdego mieszkańca kraju w rejestrach, powiązanych za pomocą unikalnego numeru ubezpieczenia społecznego. Odnotowywano zakażenia kobiet w ciąży związane z hospitalizacją oraz ciężkie zakażenia, tj. posocznicę, zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu, zapalenie płuc, grypę, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie błon płodowych lub zakażenia dróg moczowych.

Badacze wskazali, że każda infekcja w okresie ciąży zwiększa o 79% prawdopodobieństwo rozpoznania autyzmu oraz o 24% ryzyko rozpoznania depresji u ich dzieci. Nie znaleziono powiązania z występowaniem choroby afektywnej dwubiegunowej lub psychozy. Autorzy pracy podkreślają, że zakażenia w okresie ciąży mogą powodować subtelne uszkodzenia mózgu u płodu przyczyniając się do rozwoju autyzmu i depresji. Stąd też badacze podkreślają znaczenie profilaktyki zakażeń zarówno przed zajściem w ciążę jak również w okresie ciąży.

Źródło:

al-Haddad, BJ i wsp. Long-term risk of neuropsychiatric disease after exposure to infection in utero. JAMA Psychiatry. 2019 Mar 6.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading