Program szczepień kobiet w ciąży przeciw krztuścowi w Australii  

Opublikowano w dniu: 14 maja 2019

W Australii od kilku lat prowadzone są szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi. Szczepienia są bezpłatne i realizowane w ramach Krajowego Programu Szczepień Ochronnych. Zalecane jest podanie dawki  szczepionki ze składnikiem krztuśca pomiędzy drugim a trzecim trymestrem ciąży, najlepiej pomiędzy 20 a 32 tygodniem ciąży.

4 lutego 2019 roku Krajowe Centrum Badań i Nadzoru nad Szczepieniami w Australii (National Centre for Immunisation and Surveillance (NCRIS) przekazało informację o zmianach w realizacji programu szczepień przeciw krztuścowi u kobiet w ciąży. Wprowadzone zmiany dotyczą terminu realizacji szczepienia. Szczepienie zalecane jest w każdej ciąży pomiędzy drugim a trzecim trymestrem, najlepiej pomiędzy 20 a 32 tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży powinna być zaszczepiona pojedynczą dawką szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi z obniżoną zawartością antygenów błonicy i krztuśca (tzw. dTap). Szczepienie kobiety w ciąży redukuje ryzyko wystąpienia krztuśca w okresie ciąży oraz w okresie wczesno niemowlęcym o 90%.

Celem szczepienia jest podanie szczepionki jak najbliżej porodu, tak aby zapewnić małemu dziecku jak najdłuższą ochronę.

Podkreślono jednocześnie, że szczepienia nie należy planować zbyt blisko porodu z dwóch powodów:

  • maksymalny poziom przeciwciał u matki rozwija się około 2 tygodni po szczepieniu,
  • niektóre ciąże kończą się wcześniejszym rozwiązaniem.

Jeśli szczepionka nie została podana do 32 tygodnia ciąży, wciąż można ją podać w dowolnym momencie aż do porodu. W sytuacji kiedy kobieta w ciąży została zaszczepiona przed 20 tygodniem ciąży, nie podaje się kolejnej dawki szczepionki w tej samej ciąży.

Z opublikowanych danych wynika, że stan zaszczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi w latach 2015-2017 wynosił w wybranych miejscach Australii nawet 64%.

W Polsce szczepienie kobiet w ciąży należy do szczepień zalecanych (odpłatnych). Optymalny czas podania szczepionki wskazany w Programie Szczepień Ochronnych dotyczy okresu po ukończeniu 27 do 36 tygodnia ciąży.

Źródło:

Antenatal pertussis vaccination: timing updated. NCIRS. Tue, 04/02/2019.

Stacey L Rowe i wsp. Influenza and pertussis vaccination of women during pregnancy in Victoria, 2015–2017. Med J Aust. doi: 10.5694/mja2.50125.

 

 

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading