Wprowadzono kolejne zmiany do druków informacyjnych szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca)

Opublikowano w dniu: 8 lipca 2021

1 lipca 2021 r. Komisja Europejska opublikowała uaktualnione druki informacyjne obejmujące Charakterystykę Produktu Leczniczego, oznakowaniem opakowań i ulotkę dla pacjenta, szczepionki przeciw COVID-19,  Vaxzevria firmy Astra Zeneca. Wprowadzone zmiana dotyczą m.in. podsumowania profilu bezpieczeństwa. Dodano informację, iż po podaniu szczepionki mogą wystąpić różne działania niepożądane w tym samym czasie.

Do treści ChPL i ulotki szczepionki AstraZeneca wprowadzono następujące działania niepożądane: letarg, ból brzucha, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, ból kończyn, choroba grypopodobna, astenia.

Wprowadzono również zmiany w wymaganiach dotyczących warunków przechowywania szczepionki. Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność preparatu w ciągu 6 godzin, podczas przechowywania w temperaturze do 30°C i przez 48 godzin, podczas przechowywania w lodówce (2°C – 8°C).

Dodano informację, iż otwarta fiolka może być przechowywana w lodówce (2°C – 8°C) przez nie dłużej niż 48 godzin, jeśli po każdym nakłuciu zostanie natychmiast włożona do lodówki.

Szczepionka Vaxzevria jest stosowana u osób w wieku 18 lat i starszych w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2.

Cykl szczepień składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie między 4 a 12 tygodni (od 28 do 84 dni).

Przeciwwskazaniem do stosowania szczepionki są:

  • ciężka reakcja alergiczna na którykolwiek ze składników szczepionki,
  • zakrzepica z małopłytkowością,
  • epizody zespołu przesiąkania włośniczek w wywiadzie.
Materiały źródłowe

Vaxzevria. Charakterystyka Produktu Leczniczego. EMA.

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 02.07.2021 r. o publikacji w językach narodowych UE decyzji Komisji Europejskiej w sprawie zmiany decyzji dotyczącej dopuszczenia do obrotu na terytorium UE szczepionki przeciw COVIDー19 Vaxzevria firmy Astra Zeneca AB.

 

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.