WHO i UNICEF alarmują w sprawie globalnego spadku poziomu zaszczepienia u dzieci  

Opublikowano w dniu: 4 lipca 2022

WHO i UNICEF podały w komunikacie informacje, że w 2021 roku na świecie alarmująco spadł stan zaszczepienia. Nie zaszczepiono 25 mln dzieci. Maleje również dostęp do szczepień ochronnych ratujących życie.  Wśród przyczyn wskazują nasiloną dezinformację na temat szczepień i zwiększoną liczbę dzieci mieszkających na obszarach objętych konfliktami.

Odnotowano największy ciągły spadek liczby szczepień w ciągu trzech dekad i największy trwały spadek liczby szczepień u dzieci od 2008 roku. Zasięg szczepień na świecie ilustruje stan zaszczepienia dzieci, które otrzymały 3 wymagane dawki szczepionki DTP3 przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Od 2019 do 2021 roku odsetek ten spadł o 5 pkt proc, co oznacza, że 25 milionów dzieci nie zaszczepiono jedną lub większą liczba dawek DTP w ramach szczepień powszechnych. Oznacza to o 2 mln więcej dzieci bez wymaganych szczepień w porównaniu do 2020 roku i o 6 mln więcej w porównaniu do 2019 roku.

„To czerwone światło dotyczące zdrowia dzieci. Jesteśmy świadkami największego trwałego spadku stanu zaszczepienia dzieci w tym pokoleniu. Konsekwencje będziemy obserwować w realnym życiu”– powiedziała Catherine Russell, dyrektor wykonawczy UNICEF.

Wszystkie regiony świata doświadczyły spadku dostępu do szczepionek, przy czym największy spadek dostępu do DTP3 odnotowano w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Za tym problemem kryje się kilka czynników, w tym zwiększona liczba dzieci żyjących w regionach objętych konfliktem i w innego rodzaju niestabilnych warunkach, zintensyfikowanie się dezinformacji na temat szczepień oraz utrudnienia i zakłócenia związane z pandemią COVID-19.

Materiały źródłowe

https://www.who.int/news/item/15-07-2022-covid-19-pandemic-fuels-largest-continued-backslide-in-vaccinations-in-three-decades

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading