WHO dopuściła do obrotu kolejną szczepionkę przeciw COVID-19 CoronaVac opracowaną i produkowaną w Chinach

Opublikowano w dniu: 8 czerwca 2021

CoronaVac jest jedną z dwóch szczepionek przeciw COVID-19 opracowanych i produkowanych w Chinach, stosowanych w kampaniach szczepień przeciw COVID-19 w ponad 70 krajach. Pozytywna decyzja WHO dla bezpieczeństwa i skuteczności dwóch inaktywowanych chińskich szczepionek przeciw COVID-19 (CoronaVac i Sinopharm) stanowi kolejny krok wzmocnienia walki z pandemią przeciw COVID-19 na świecie. 

WHO wydało pozytywną opinię dla stosowania w nagłych przypadkach chińskiej szczepionki CoronaVac opracowanej przez firmę Sinovac z Pekinu. CoronaVac jest szczepionką tradycyjną, która zawiera inaktywowanego, zabitego przy użyciu β-propiolaktonu, wirusa SARS-CoV-2. Wirus hodowany jest w linii komórek VERO nerki małpy afrykańskiej. Szczepionka CoronaVac zawiera wodorotlenek glinu, adiuwant wzmacniający odpowiedź immunologiczną organizmu na szczepionkę. Badania kliniczne III fazy są prowadzone m.in. w Brazylii, Turcji i Indonezji. Szczepionka Sinovac jest dopuszczona do obrotu w Chinach od lipca 2020 roku oraz Indonezji, Turcji i Brazylii. Uzyskano zróżnicowaną skuteczność od ponad 50% w Brazylii w ochronie przed objawowym i bezobjawowym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz 83,5% w Turcji, gdzie oceniano skuteczność w ochronie przed objawami COVID-19.

Ogólna ochrona w zapobiegania objawom COVID-19 szczepionki CoronaVac jest niższa w porównaniu do pozostałych szczepionek ocenianych wcześniej przez WHO. Badacze podkreślają, że najważniejsze, że inaktywowana szczepionka firmy Sinovac w 100% chroni przed poważnym przebiegiem i zgonem z powodu COVID-19.

Wcześniej WHO pozytywnie oceniło szczepionkę opracowaną i produkowaną przez państwową firmę Sinopharm z Pekinu. Szczepionka Sinopharm chroni przed objawami COVID-19 na poziomie 79%.

Dwie inaktywowane chińskie szczepionki przeciw COVID-19 są już szeroko stosowane na świecie i stanowią podstawę programu szczepień przeciw COVID-19 w Chinach. Preparat CoronaVac stosowany jest w ponad 40 krajach, tj. Chile i Botswanie. Wyprodukowano już 600 milionów dawek tej szczepionki.  Pozytywna opinia WHO dla stosowania dwóch chińskich szczepionek przeciw COVID-19 ułatwi ich szerszą dystrybucję do krajów słabiej rozwiniętych, dzięki inicjatywie COVID-19 Vaccines Global Access (COVAX).

W badaniu prowadzonym w Brazylii wśród pracowników ochrony zdrowia skuteczność szczepionki CoronaVac w ochronie przed objawami COVID-19 wynosiła 51%. Spośród 9823 uczestników badania, 253 miało COVID-19, w tym 85 w grupie zaszczepionej i 168 wśród osób, które otrzymały placebo.

Dodatkowo Butantan Institute w São Paulo przeprowadził badanie, w którym prawie cała dorosła populacja Serrany została zaszczepiona CoronaVac. Okazało się, że szczepionka znacznie zmniejszyła liczbę przypadków COVID-19, hospitalizacji i zgonów. „Fakt, że CoronaVac może ochronić całe miasto, pomimo tego, że prawie 40% populacji dojeżdżała codziennie do obszarów, gdzie szalała pandemia, jest „niezwykłym dowodem”, na to, że szczepionka może „zmienić grę w kontroli pandemii”, powiedział lider badania Ricardo Palacios, dyrektor ds. badań klinicznych w Instytucie Butantan.

Badania szczepionki CoronaVac prowadzone w Indonezji i Turcji wykazały skuteczność w ochronie przed COVID-19 na poziomie 84%. Wstępne wyniki badania prowadzonego w Chile na 2,5 miliona osób wskazują, że CoronaVac był w 67% skuteczny w zapobieganiu COVID-19 i w 80% w zapobieganiu zgonom z powodu choroby, pomimo obecności wariantów B.1.1.7  i P.1 wirusa SARS-CoV-2.

Dwie chińskie szczepionki przeciw COVID-19 wykorzystują tradycyjną technologię inaktywowanego (zabitego) wirusa SARS-CoV-2 i mogą być przechowywane w temperaturze lodówki (2-8o C),  co znacznie ułatwia ich dystrybucję, szczególnie w krajach o słabszej organizacji programu szczepień przeciw COVID-19.

Większość szczepionek przeciw COVID-19 podaje się w schemacie dwóch dawek, ale prowadzone są badania, gdzie oceniana jest potrzeba podania dawki przypominającej. To pytanie może być szczególnie istotne w przypadku osób zaszczepionych preparatami z inaktywowanym wirusem, tj. CoronaVac i Sinopharm, ponieważ indukują słabszą odpowiedź przeciwciał. Obecnie jednak cały czas priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób w podstawowym schemacie szczepienia pierwszych dwóch dawek.

Szczepionki przeciw COVID-19 dopuszczone do obrotu przez WHO do nagłego stosowania:

  • szczepionka mRNA Pfizer – BioNTech,
  • szczepionka mRNA Moderna,
  • szczepionka wektorowa Johnson & Johnson,
  • szczepionka wektorowa AstraZeneca,
  • szczepionka wektorowa Covishield opracowana przez Uniwersytet w Oksfordzie i AstraZeneca produkowana w indyjskim Serum Institute of India w Pune (odpowiednik szczepionki Vaxzevria AstarZeneca),
  • szczepionka inaktywowana Sinopharm opracowana i produkowana w Chinach,
  • szczepionka inaktywowana CoronaVac opracowana i produkowana w Chinach.
Materiały źródłowe

 

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.