W 2019 roku Indie wprowadziły powszechne, bezpłatne szczepienia niemowląt przeciw rotawirusom


Opublikowano w dniu: 28 lipca 2019

W marcu 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pogratulowała rządowi Indii wprowadzenia powszechnych, bezpłatnych szczepień przy użyciu niedawno zatwierdzonej szczepionki ROTASIIL®, opracowanej i wytwarzanej w Indiach. W Indiach szacowano od 45 do 90 tys. zgonów niemowląt spowodowanych biegunką rotawirusową, co stanowiło około 20% globalnej szacowanej liczby zgonów.

W 2019 roku rząd Indii zdecydował o wprowadzeniu powszechnych, bezpłatnych szczepień przeciw rotawirusom. Decyzję te poprzedziły wieloletnie badania bezpieczeństwa i skuteczności nowo opracowanej przez Serum Institute of India szczepionki przeciw rotawirusom oraz analizy ekonomiczne. W Indiach szczepienia te mogą mieć szczególnie wymierny efekt z powodu ogromnej populacji dzieci, często niedożywionych i żyjących w kiepskich warunkach sanitarnych. Ocenia się, że co roku od 45 do 90 tys. dzieci umiera z powodu biegunki rotawirusowej, co stanowi znaczną część umieralności dzieci z tego powodu na całym świecie.

Od 2009 roku WHO rekomenduje wszystkim krajom wprowadzenie powszechnych szczepień przeciw rotawirusom. Strategia ta okazała się dotychczas skuteczna poprzez istotne zmniejszenie hospitalizacji i zgonów z powodu biegunki rotawirusowej wśród niemowląt, szczególnie w krajach o słabej dostępności służby zdrowia. Wykazano również opłacalność szczepień dla gospodarki (tzw. efektywność kosztową). Szczepionka została zarejestrowana w Indiach w 2017 roku. Rok później, WHO wydało pozytywną rekomendację dla nowej szczepionki hinduskiej produkcji, na podstawie dotychczasowych danych klinicznych. Umożliwi to jej stosowanie również w innych krajach.

Dotychczasowe wyniki badań klinicznych są obiecujące. W głównym badaniu III fazy, finansowanym przez rząd Indii oraz międzynarodową organizację charytatywną PATH, zaszczepiono 7,5 tys. niemowląt w 6 ośrodkach klinicznych w Indiach. Skuteczność szczepionki wynosiła 39,5% w zapobieganiu biegunki rotawirusowej oraz 55% przeciw ciężkiej biegunce wymagającej hospitalizacji. W 2017 roku, niezależna organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic sfinansowała badania kliniczne III fazy w Nigerze, których wstępne wyniki wskazują na wysoką 67% skuteczność w zapobieganiu biegunki oraz 79% skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading