Uruchomiono wydawanie unijnego certyfikatu COVID!

Opublikowano w dniu: 1 czerwca 2021

Unijny Certyfikat COVID to dokument, który pomoże nam w podróżowaniu po Unii Europejskiej. Certyfikat można od 1 czerwca pobrać na Internetowe Konto Pacjenta, poprosić o wydruk w punkcie szczepień lub w swojej przychodni. W certyfikacie znajdziemy oprócz naszych danych, specjalny kod tzw. QR, w którym „zapisana” jest informacja o tym, czy jesteśmy w pełni zaszczepieni.

Obecnie można otrzymać tylko po zaszczepieniu się szczepionkami dopuszczonymi do obrotu przez Europejską Agencję Leków:

  • Comirnaty (Pfizer)
  • COVID-19 Vaccine Moderna
  • Vaxzevria (Astra Zeneca)
  • COVID-19 Vaccine Janssen

Certyfikat ułatwia bezpieczna podróż zagraniczną. W kraju może być przydatny np. w sytuacji udziału w imprezach, gdzie obowiązują limity osób (osoba o odpowiednim statusie osoby uodpornionej nie będzie wliczana do limitu osób).

Certyfikat jest wystawiany automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), a niedługo także w aplikacji mojeIKP i aplikacji mObywatel. Każdy ma możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

Portal unijnego certyfikatu COVID-19 obsługujący na początek 7 krajów w tym Polskę, został uruchomiony miesiąc przed terminem. We wszystkich krajach UE zostanie wprowadzony od 1 lipca, ale państwa członkowskie, które są gotowe do wydawania i weryfikowania zaświadczeń, mogą zacząć korzystać z systemu. 7 krajów już połączyło się z bramą sieciową i zaczęło wydawanie zaświadczeń:  Polska, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Dania, Grecja, Chorwacja.

 Unijny certyfikat stanowi dowód na to, że:

  • przeszedłeś COVID-19,
  • posiadasz negatywny wynik testu PCR na COVID-19,
  • zostałeś zaszczepiony przeciw COVID-19.

Dokument jest wystawiany dla osób od 12. roku życia, które przyjęły szczepionkę lub przeszły chorobę albo mają negatywny wynik testu na COVID-19.

Unijny certyfikat COVID można pobrać w formie cyfrowej przez:

Certyfikat można pobrać także w formie papierowej w punktach szczepień (osoby zaszczepione) lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na COVID-19.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading