Szwecja: Poważne zachorowania na COVID-19 dotyczą niewielkiego odsetka zaszczepionych

Opublikowano w dniu: 27 sierpnia 2021

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego informuje, że w Szwecji przeciw COVID-19 zaszczepiono  ok. 6,6 miliona osób dorosłych co najmniej jedną dawką, a 5,3 miliona osób dwiema dawkami. Z danych ECDC wynika, że w Szwecji przynajmniej jedną dawką zaszczepiono 81,7% populacji, a dwoma dawkami 66,6%.

Od początku roku zgłoszono tam ponad 650 000 przypadków COVID-19. W tej grupie 5 274 osób było w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 i od szczepienia upłynęły przynajmniej 2 tygodnie. Takie infekcje występujące u osób zaszczepionych określamy przełamującymi (breakthrough infections). W maju takie przypadki stanowiły 1% zgłoszonych przypadków. W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia – 11 %.

„Wzrost liczby infekcji przełamujących jest oczekiwanym zjawiskiem. Im większy odsetek populacji jest zaszczepiony, tym wyższy będzie odsetek infekcji u zaszczepionych, ponieważ pozostaje coraz mniej osób niezaszczepionych (gdybyśmy zaszczepili 100% społeczeństwa przeciw danej chorobie, to wtedy wszystkie zachorowania występowałyby wśród osób zaszczepionych) (więcej). Żadna szczepionka nie chroni w 100% przed objawami COVID-19 lub zakażeniami SARS-CoV-2. Jednak, co ważne szczepionki przeciw COVID-19 są skuteczne i zapewniają wysoką ochronę przed poważną chorobą”- powiedział epidemiolog stanowy Anders Tegnell. Przełamujące infekcje często obejmują łagodne objawy choroby lub ich brak. Rozkład wieku i płci dotyczący infekcji przełamujących odzwierciedla stan zaszczepienia w kraju, w którym zaszczepiło się więcej osób starszych i kobiet niż osób młodszych i mężczyzn. Analiza Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego pokazuje również, że liczba w pełni zaszczepionych osób, które były hospitalizowane na oddziale intensywnej terapii lub zmarły z powodu COVID-19 jest niewielka. Od początku pandemii 21 osób zaszczepionych hospitalizowano na oddziale intensywnej terapii (śr. wieku 75 lat). W tym samym czasie w okresie 30 dni po zakończonym szczepieniu zmarło 190 osób (śr. wieku 87 lat).

Obecnie w Szwecji dominuje wariant Delta wirusa SARS-CoV-2. Pomimo tego, że w Szwecji obserwujemy rosnące rozprzestrzenianie się zakażeń SARS-CoV-2, statystyki wyraźnie pokazują, że szczepionka zapewnia cały czas dobrą ochronę przed COVID-19. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na COVID-19 z ciężkimi objawami i odciążyć opiekę zdrowotną, kluczowe jest, aby jeszcze więcej osób zdecydowało się na szczepienie – powiedział epidemiolog Anders Tegnell.

Szwecja Agencja Zdrowia Publicznego potwierdza wysoką efektywność szczepionek przeciw COVID-19 w ochronie przed ciężką chorobą i zgonami.

Materiały źródłowe

Sweden: Few of those vaccinated become seriously ill. Outbreak news today. 26/08/2021

pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading