„Szczepionki chronią pokolenia” hasłem Europejskiego Tygodnia Szczepień 2024 

Opublikowano w dniu: 22 kwietnia 2024

W dniach 21 – 27 kwietnia w Europejskim Regionie WHO obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień 2024 (European Immunization Week, EIW).

Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

#SzczepionkiChroniąPokolenia

#OchronaPokoleń

#SzczepionkiRatująŻycie

Szczepienia chronią nas na wiele sposobów:

  • ratują życie,
  • chronią przed chorobami zakaźnymi oraz ich powikłaniami,
  • chronią przed chorobami nowotworowymi,
  • ograniczają antybiotykooporność i zużycie antybiotyków.

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od uprawianego zawodu czy stylu życia. Szczepienia wymagają indywidualnego podejścia w każdym wieku, mamy coraz dokładniejszą wiedzą, która pozwala nam stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka, czy osób z chorobami przewlekłymi.

Szczepionki mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje  przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi czy syncytialnemu wirusowi brodawczaka (RSV).

Region Europejski WHO obchodzi Europejski Tydzień Szczepień, aby promować znaczenie szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym i ochronie życia. Tegoroczna kampania ma na celu poprawę sprawiedliwego dostępu do szczepionek w ramach Europejskiego Programu Szczepień do 2030 roku i przeciwdziałanie skutkom spadku stanu zaszczepienia w rutynowych szczepieniach dzieci i młodzieży w związku z pandemią COVID-19.

Tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Szczepień zbiega się z 50. rocznicą Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI). Kampania upamiętniająca to wydarzenie podkreśla pilną potrzebę zajęcia się lukami w dostępie do szczepień i podkreśli niezwykłe osiągnięć EPI w ciągu ostatnich 5 dekad.

Strona WHO/Europe poświęcona Europejskiemu Tygodniowi Szczepień 2024.

WHO podkreśla jak ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł, tj. od pracowników, ochrony zdrowia, lokalnych instytucji sanitarnych, instytucji ochrony zdrowia oraz członków sieci Vaccine Safety Net  (polskim członkiem sieci VSN jest strona NIZP-PZH Szczepienia.info).

23 kwietnia (wtorek) 2024 roku w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia szczepień w NIZP PZH-PIB odbędzie się konferencja „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.