Konferencja w NIZP PZH-PIB z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień -„Kalendarz(e) szczepień dorosłych”

Opublikowano w dniu: 18 marca 2024

23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencjęKalendarz(e) szczepień dorosłych”. 

Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień dorosłych i odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB) w Warszawie. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych  nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje  przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi czy RSV.

 

 

Zaproszeni eksperci przedstawią kalendarze szczepień dorosłych dostosowane do wieku, stanu zdrowia, zawodu i stylu życia pacjenta. Wyjaśnią, dlaczego szczepienia są tak bardzo potrzebne osobom dorosłym, zwłaszcza pacjentom z różnymi chorobami towarzyszącymi. Na przykładzie pacjentów z cukrzycą, pacjentów kardiologicznych, pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, pacjentów z chorobami reumatologicznymi wykładowcy przedstawią dowody, ukazujące korzyści ze szczepień nie tylko u osób zdrowych, ale również wskażą, jak bardzo szczepienia potrzebne są osobom starszym oraz pacjentom z chorobami cywilizacyjnymi, a nawet pacjentom z zaburzeniami odporności.

Ważnym tematem konferencji będą również sposoby komunikacji o szczepieniach dorosłych. Skuteczna komunikacja wymaga zastosowania różnorodnych sposobów, które uwzględniają obawy, wątpliwości oraz  indywidualne potrzeby pacjenta. Nasi Eksperci podpowiedzą jak efektywnie rozmawiać o szczepieniach w różnych sytuacjach, jak nie dać się złapać w pułapkę fałszywych informacji o szczepieniach, gdzie szukać pewnych, opartych na faktach informacji o szczepieniach, jak dopasować kalendarz szczepień do konkretnej sytuacji zdrowotnej.

Podczas konferencji zaprezentujemy bazę wiedzy o szczepieniach dorosłych dostępną na portalu Szczepienia.info, w tym 12 kalendarzy szczepień dorosłych, e-booki, infografiki i filmy, w których eksperci przybliżają spersonalizowane plany szczepień, dostosowane do wieku, stanu zdrowia, stylu życia i zawodu osoby dorosłej.

Konferencja odbędzie się w formie tradycyjnej w NIZP PZH-PIB (wymagana rejestracja: https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/).

Konferencja będzie również transmitowana na żywo na stronie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/ i https://www.facebook.com/Szczepienia.info. 

MATERIAŁY DO POBRANIA
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading