Stany Zjednoczone utrzymują status eliminacji odry

Opublikowano w dniu: 10 października 2019

Po odnotowaniu w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku największej od 27 lat liczby zachorowań na odrę, pojawiła się obawa, że kraj utraci status eliminacji odry. Dzięki działaniom władz sanitarnych oraz społeczności lokalnych niebezpieczna sytuacja epidemiologiczna odry została jednak opanowana.

Od 1 stycznia do 3 października 2019 roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1250 potwierdzonych przypadków odry, które wystąpiły w 31 stanach. Ponad 75% przypadków dotyczyła ognisk epidemicznych w Nowym Jorku i stanie Nowy Jork, przy czym większość zachorowań odnotowano w ortodoksyjnych społecznościach żydowskich, wśród niezaszczepionych dzieci. Hospitalizowano 119 osób, w tym 61 z poważnymi powikłaniami pod postacią zapalenia płuc i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przeprowadzone dochodzenia epidemiologiczne potwierdziły, że odra została do Stanów Zjednoczonych zawleczona przez niezaszczepionych podróżujących na początku października 2018 roku.

Wśród krajów, które w 2018 roku utraciły status eliminacji odry są m.in.: Wielka Brytania, Grecja, Wenezuela i Brazylia. Pojawiło się ryzyko, że Stany Zjednoczone podzielą los tych krajów. Jednak sytuację udało się opanować. „Jesteśmy zadowoleni, że epidemia odry była ograniczona do Nowego Jorku i że Stany Zjednoczone utrzymują status eliminacji odry. Udało się to osiągnąć dzięki współpracy lokalnych i państwowych służb sanitarnych, działaczy społecznych i religijnych oraz amerykańskiego centrum Kontroli Chorób (CDC)” – powiedział sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej Alex Azar. „Prezydent Donald Trump podkreślił, przy tej okazji, że potrzebna jest współpraca wszystkich promujących szczepienia, ponieważ są one najprostszym sposobem zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa sobie i swojej Rodzinie”. „Reakcja władz i społeczeństwa w obliczu odnotowanych epidemii odry jest świadectwem ogromnego zaangażowania i skutecznego działania państwowych i lokalnych departamentów zdrowia w całym kraju” – podsumował dyrektor CDC Robert R. Redfield. CDC zachęca Amerykanów do szczepień, podkreślając że szczepionki są bezpieczne i stanowią potężne narzędzie ochrony zdrowia i ratowania życia. Wzrost liczby zachorowań na odrę jest globalnym wyzwaniem. Najlepszym sposobem ochrony przed odrą są 2 dawki szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce. Ponieważ na świecie wciąż występują epidemie odry, cały czas istnieje ryzyko importu choroby przez podróżujących. Odnotowany epidemiczny wzrost zachorowań na odrę w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku uświadomił władzom i społeczeństwu, że nie można rezygnować ze szczepień.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading