Stanowisko Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych na temat bezpieczeństwa szczepień

Opublikowano w dniu: 13 marca 2019

Prezydenci Narodowej Akademii Nauk (Academy of Sciences, NAS), Narodowej Akademii Zdrowia (Academy of Medicine, IOM) oraz Narodowej Akademii Inżynierii (Academy of Engineering, NAE) Stanów Zjednoczonych opublikowali stanowisko na temat bezpieczeństwa szczepień.

Wzrost zachorowań na odrę obserwowany w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych i w wielu miejscach na świecie jest przykładem tego jak dezinformacja i nieprawdziwe informacje na temat bezpieczeństwa szczepień mogą przyczynić się do powrotu chorób, które wydawałoby się zostały opanowane. Przed wprowadzeniem szczepień przeciw odrze w Stanach Zjednoczonych, w latach epidemicznych hospitalizowano 48 tys. amerykańskich dzieci, wśród których wystąpiło ok. 4 tys. przypadków zapalenia mózgu, a u ok. 450 dzieci choroba kończyła się śmiercią. Od połowy lat 60. XX wieku wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciw odrze. W 2000 roku odra została wyeliminowana z terytorium Stanów Zjednoczonych, ale od 2018 roku obserwowane są ponowne zachorowania na odrę. W 2018 roku potwierdzono 372 przypadki zachorowań, a do 10 lutego 2019 roku już 250 przypadków. Na świecie w 2018 roku liczba zachorowań na odrę wzrosła o 30% w skali  roku.

Aby pomóc w przekazie prawdziwych informacji na temat bezpieczeństwa szczepień przeciw odrze NAS stworzyło stronę internetową „Vaccines are safe” (Szczepienia są bezpieczne), która dostarcza jasnych, zwięzłych, opartych na dowodach naukowych odpowiedzi na pytania dotyczące bezpieczeństwa szczepień oraz inne często zadawane pytania dotyczące zdrowia i nauki.

Wiedza naukowa zgromadzona na przestrzeni ponad 70 lat doświadczeń w realizacji szczepień ochronnych oraz informacje na temat zrealizowanych szczepień, ich badań i możliwych działań niepożądanych wskazują jasno, że szczepienia są wyjątkowo bezpieczne.

Na tej podstawie członkowie Narodowej Akademii Nauk w Stanach Zjednoczonych apelują aby jak najszerzej dzielić się informacjami na temat bezpieczeństwa szczepień.

Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych, zrzesza pracujących pro publico bono doradców w zakresie nauki, inżynierii oraz medycyny. Jej członkowie są co roku wybierani przez aktualnych członków, na podstawie dorobku naukowego i osiągnięć badawczych.

Podobne stanowisko Polskiej Akademii Nauk (2016 rok): Akademia. 132. sesja Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk.

 

 

 

 

Szczepionki są dokładnie badane i bezpieczne.

Przynoszą wiele korzyści zdrowotnych i niewiele działań niepożądanych.