Sondaż opinii wskazuje grupę dorosłych, która może być skłonna do szczepień przeciw COVID-19

Opublikowano w dniu: 6 września 2021

Z najnowszego sondażu opinii prowadzonego podczas pandemii SARS-CoV-2 wynika, że trzy czwarte Polaków obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19 i niemal tyle samo uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą ograniczyć pandemię. 70% ankietowanych zadeklarowało w sondażu, że się zaszczepiło lub zarejestrowało na szczepienie. Z danych dotyczących stanu zaszczepienia wynika, że zaszczepionych jedną dawką i w pełnym schemacie jest odpowiednio 59,7% i 58,4% dorosłych Polaków. Tak więc wyniki sondażu pokazują, że ok. 10% deklaruje pozytywne znaczenie szczepień, pomimo tego, że sami się nie zaszczepili. Grupa ta może pokazywać odsetek populacji, która może być skłonna do szczepienia przeciw COVID-19.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadzono w okresie 28–30 sierpnia 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków przeprowadzony podczas pandemii przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®.

Osoby nieszczepione stanowiły 43% uczestników sierpniowego sondażu BioStat. Niemal co czwarty ankietowany (24%) zadeklarował, że w ogóle nie zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wśród powodów takiej decyzji wskazano: obawę przed skutkami ubocznymi (59%), brak ochrony przed kolejnymi wariantami SARS-CoV-2 (50%), brak przekonania o skuteczności szczepionki (41%), niewiara w pandemię (21%).

Gotowość przyjęcia trzeciej dawki szczepionki – kiedy będzie to możliwe – zadeklarowało 56 proc. ankietowanych. 42% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić. 38% rodziców nie planuje szczepienie dziecka, 20% jest niezdecydowanych.

Wyniki sondażu.

Komentarz.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.