Jak się bada skuteczność szczepionek?
Vaccine Safety Net (VSN)
to inicjatywa WHO działająca pod patronatem Global Advisory Committee on Vaccine Safety (GACVS), która ma pomóc użytkownikom Internetu na całym świecie odnaleźć wiarygodne informacje dotyczące bezpieczeństwa szczepień. Obejmuje sieć portali, gdzie w różnych językach przekazywane są informacje o bezpieczeństwie szczepień. Celem sieci jest zwiększenia świadomości i wiedzy na temat szczepień i wzmocnienie zaufania do szczepień poprzez dostarczanie wiarygodnych opartych na dowodach naukowych informacji dostosowanych do potrzeb użytkowników Internetu.
Członkami sieci są Instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym administrujące portale informujące o bezpieczeństwie szczepień w różnych językach. NIZP-PZH uczestniczy w sieci poprzez portal Szczepienia.info, który stanowi platformę wiedzy na temat szczepień dla rodziców i opiekunów dzieci oraz osób zainteresowanych szczepieniami. Portal uzyskał akredytację WHO i został dodany do listy stron internetowych polecanych jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny.
VAERS
Baza VAERS (Vaccines Adverse Reporting System) to system dobrowolnego raportowania o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP) prowadzony przez oficjalne rządowe agendy w Stanach Zjednoczonych, tj. Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań (CDC- Centers for Disease Control and Prevention) oraz Agencję Żywności i Leków (FDA- Food and Drug Administration).
VAPP
(ang. Vaccine Associated Paralytic Poliomyelitis) to porażenne przypadki poliomyelitis, które mogą towarzyszyć szczepieniu żywą szczepionką OPV przeciw poliomyelitis.
VDPV
(ang. Vaccine Derived Polio Virus) to porażenne przypadki poliomyelitis, wywołane szczepem pochodzenia szczepionkowego występujące w wyniku zakażenia zmutowanym w środowisku wirusem polio pochodzenia szczepionkowego.