Skuteczność szczepienia przeciw grypie zależy od pory dnia

Opublikowano w dniu: 20 czerwca 2016

Badacze angielscy opublikowali ciekawa pracę, z której wynika, że podawanie szczepionki przeciw grypie w godzinach porannych prowadzi do powstania silniejszej odpowiedzi przeciwciał w porównaniu do takiego samego szczepienia przeprowadzonego w godzinach popołudniowych.
Osoby starsze ze względu na stan układu odporności generalnie słabiej odpowiadają na szczepienia.
Badano osoby powyżej 65 lat, którym podawano szczepionkę rano (godz. 9.00—11.00) lub popołudniu (15.00-17.00). U osób szczepionych w godzinach rannych obserwowano silniejszą odpowiedź przeciwciał w przypadku 2 z 3 wirusów grupy wchodzących w skład  sezonowej szczepionki przeciw grypie.
Wyniki badań wydają się na tyle obiecujące, że badacze planują ich kontynuacje w większych grupach osób. W pierwszej kolejności badaniom będę poddane, osoby które najsłabiej odpowiadają na szczepienia- starsze, chorujące przewlekle. Badacze sprawdzą czy podobna sytuacja dotyczy również, zalecanych osobom starszym, szczepień przeciw pneumokokom.

Źródło:
Long J.E. I wsp. Morning vaccination enhances antibody response over afternoon vaccination: A cluster-randomised trial. Vaccine, April 2016.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading