Badacze australijscy potwierdzają bezpieczeństwo szczepień przeciw grypie kobiet w ciąży

Opublikowano w dniu: 12 kwietnia 2016

Grypa u kobiet w ciąży występuje częściej niż w innych grupach pacjentów i może przebiegać z zaostrzeniem objawów i powikłaniami, co jest często związane z koniecznością ich hospitalizacji.
Naukowcy z Zachodniej Australii przeanalizowali dane dotyczące prawie 60 000 porodów w okresie od kwietnia 2012 do grudnia 2013, kiedy na półkuli południowej obserwowano epidemie grypy sezonowej.
Uzyskane wyniki badań potwierdziły bezpieczeństwo szczepień przeciw grypie kobiet w okresie ciąży.
Ryzyko urodzenia martwego dziecka przez kobiety, które zaszczepiły się w czasie ciąży przeciw grypie było o 51% niższe w porównaniu do kobiet niezaszczepionych.

Coroczne szczepienie przeciw grypie kobiet w ciąży jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia oraz krajowe komitety doradcze ds. szczepień w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii oraz wielu innych krajach. Zalecenia dotyczą wszystkich ciężarnych bez względu na trymestr ciąży. W Polsce zalecenie szczepień przeciw grypie dla kobiet ciężarnych lub planujących ciążę wprowadzono do Programu Szczepień Ochronnych w 2014 roku.

Źródło:
Annette K. Regan, Hannah C. Moore, Nicholas de Klerk, Saad B. Omer, Geoffrey Shellam, Donna B. Mak, and Paul V. Effler. Seasonal Trivalent Influenza Vaccination During Pregnancy and the Incidence of Stillbirth: Population-Based Retrospective Cohort Study. Clinical Infectious Diseases, March 2016

dr n. med. Ewa Mosiej
Zakład Badania Surowic i Szczepionek, NIZP-PZH

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading