Rumunia walczy z epidemią odry. Z powodu choroby zmarło 17 dzieci.
W Rumunii z powodu odry w ostatnich miesiącach zmarło 17 dzieci a ok. 3400 osób zachorowało na odrę. Wszystkie dzieci, które zmarły z powodu odry, nie były szczepione przeciw tej chorobie. Epidemia odry utrzymuje się w Rumunii od lutego ubiegłego roku. Najwięcej przypadków zanotowano na zachodzie i południowym zachodzie kraju.
W ramach podejmowanych działań walki z epidemią prowadzona jest akcja propagująca szczepienia przeciw odrze jako jedynym skutecznym sposobie zapobiegania chorobie. Lekarze i przedstawiciele władz przekonują obywateli o tym jak ważne jest przestrzeganie zaleceń szczepień przeciw odrze. W ramach podjętych działań walki z epidemią odry w Rumunii obniżono nawet wiek, w którym dziecku podaje się pierwszą dawkę szczepionki przeciw odrze. Władze zalecają też aby wymaganymi dwoma dawkami szczepionki zaszczepiono wszystkie dzieci w wieku poniżej 9 lat.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przekazało, że wobec takiej skali zachorowań na odrę w Rumunii należy brać pod uwagę możliwość przedostania się wirusa odry poza Rumunię.
W celu uodpornienia przeciw odrze zalecane jest szczepienie dwoma dawkami szczepionki (w Rumunii szczepienie podawane jest w 12 m.ż. i 5 r.ż., w Polsce w 13-14 m.ż. i 10 roku życia). Szczepionka przeciw odrze jest dostępna wyłącznie w postaci 3 składnikowej szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.
W celu wytworzenia ochrony populacyjnej, należy zaszczepić co najmniej 95% populacji, aby zahamować rozprzestrzenianie się choroby i chronić osoby, które z powodu tego że są zbyt małe (niemowlęta) lub uzasadnionych przeciwskazań do szczepienia (dzieci z grup ryzyka, np. z obniżoną odpornością) nie można zaszczepić. W ostatnich miesiącach w Rumunii 1 dawkę otrzymało zaledwie 80%, a 2 dawki 50% dzieci.
Epidemia odry w Rumunii wydaje się być wynikiem niskiego statusu materialnego, słabego dostępu do opieki medycznej i aktywności przeciwników szczepień.
Wśród krajów potencjalnie obarczonych ryzykiem wystąpienia zachorowań na odrę ECDC wymienia: Belgię, Francję, Niemcy, Włochy, Polskę, Rumunię.
W Polsce w 2016 r. odnotowano 132 przypadki odry, głównie wśród osób ubiegających się o status uchodźcy. W okresie 01.01-28.02.2017 odnotowano 13 zachorowań (więcej danych o sytuacji epidemiologicznej odry w Polsce można znaleźć w Meldunkach o zachorowaniach na choroby zakaźne NIZP-PZH).