Raport WHO w sprawie kontroli różyczki i różyczki wrodzonej

Opublikowano w dniu: 16 października 2019

4 października 2019 roku w czasopiśmie WHO’s Weekly Epidemiological Record  opublikowano raport na temat postępów w realizacji programu eliminacji różyczki i różyczki wrodzonej na świecie w latach 2000-2018.

Różyczka, z pozoru łagodna choroba wirusowa przebiegająca z osutką, w przypadku zakażenia nieuodpornionej ciężarnej może spowodować wady wrodzone płodu (tzw. zespół różyczki wrodzonej), których ciężkość uzależniona jest od tygodnia ciąży, w którym doszło do kontaktu z wirusem. Ryzyko zakażenia płodu w przypadku zakażenia w pierwszym trymestrze ciąży wynosi 85-100%. Działania WHO w ramach kontroli różyczki  ukierunkowane są na przerwanie transmisji wirusa różyczki w środowisku, aby zapobiec przypadkom różyczki wrodzonej u dzieci. Jedna dawka szczepionki przeciw różyczce zapewnia długotrwałą odporność.

WHO realizuje Globalny Plan Eliminacji Różyczki z co najmniej pięciu z sześciu rejonów WHO do 2020 r. Działania w ramach programu eliminacji różyczki spowodowały, że liczba krajów, które prowadzą szczepienia dzieci przeciw różyczce wzrosła z  99 (52%) do 168 (87%) wśród 194 krajów.  Eliminację różyczki potwierdzono w 81 (42%) krajach. Kluczowe jest aby 26 pozostałych krajów wprowadziło szczepionkę, która zapewnia ochronę przed różyczką, a kraje, które już realizują taki program szczepień, osiągnęły i utrzymały status eliminacji różyczki.