Bezprecedensowe działania portalu Pinterest wspierające oparte na faktach informacje na temat szczepień w mediach społecznościowych

Opublikowano w dniu: 18 października 2019

Platforma Pinterest ogłosiła współpracę z najważniejszymi instytucjami związanymi ze zdrowiem publicznym: Światową Organizacją Zdrowia (WHO), UNICEF, Amerykańską Agencją Kontroli Chorób (CDC),  Amerykańską Akademią Pediatrii (American Academy of Pediatrics) oraz siecią Vaccine Safety Net (VSN), której członkiem jest portal NIZP-PZH Szczepienia.info. Oczekiwany efekt twórców portalu Pinterest dotyczy stworzenia bazy materiałów o szczepieniach, które będą zgodne z medycyną opartą na faktach (Evidence Base Medicine).

Pinterest to portal społecznościowy, na którym użytkownicy mogą się dzielić materiałami wizualnymi. Jego działanie może być porównane do tablicy korkowej: użytkownik może „przypinać” wybrane grafiki lub filmy do tematycznych tablic na swoim profilu. Z portalu miesięcznie korzysta ponad 250 milionów ludzi na całym świecie. W głównej mierze są to kobiety szukające inspirujących, kreatywnych i estetycznych treści.

Według badania przeprowadzonego w 2016 roku na portalu Pinterest wśród materiałów o tematyce związanej ze szczepieniami, aż 75% z nich miało charakter antyszczepionkowy. Dlatego na przełomie 2018 i 2019 roku platforma zdecydowała wykonać odważny krok i zablokować wszystkie treści związane ze szczepieniami. Treści o charakterze antyszczepionkowym były stopniowo usuwane przez moderatorów, natomiast słowa kluczowe związane ze szczepieniami nie wyświetlały żadnych wyników. Ifeoma Ozoma, Public Policy & Social Impact Manager w Pinterest komentowała wówczas: „Nasza platforma to miejsce, w którym ludzie szukają inspiracji, a nie ma nic inspirującego w szkodliwych materiałach. Nasza platforma to nie miejsce na takie treści…”.

W sierpniu 2019 roku Pinterest ogłosił, że treści związane ze szczepieniami znowu będą dostępne na platformie. W celu uniknięcia dezinformacji portal zadecydował się zaprosić do współpracy kluczowe instytucje związane ze zdrowiem. WHO, UNICEF, CDC, American Academy of Pediatrics oraz Vaccine Safety Net (VSN), której częścią jest strona Szczepienia.info. Celem jest wspólne budowanie rzetelnej i zgodnej z ideą medycyny opartej na faktach bazy wiedzy o szczepieniach w Internecie.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading