Przed odrą ochroni nas tylko szczepienie

Opublikowano w dniu: 31 marca 2017

Według raportu WHO przedstawionego w czasie listopadowego spotkania Komisji zajmującej się eliminacją odry i różyczki wskazano, że Polska, wraz z Belgią, Francją, Niemcami, Rumunią i Włochami, należy do krajów, w których nadal występują endemiczne ogniska odry. W pozostałych krajach europejskich od przynajmniej 12 miesięcy nie odnotowano zachorowań na odrę.
Tak naprawdę jednak, biorąc pod uwagę częstość i łatwość przemieszczania się żadna osoba ani żaden kraj nie jest poza zasięgiem wirusa – powiedziała Zsuzsanna Jakab przewodnicząca europejskiego regionu WHO.
Najnowsze doniesienia Światowej Organizacji Zdrowia podają niepokojące dane o rosnącej liczbie chorych na odrę w Europie, szczególnie w Rumunii, gdzie odnotowano najwięcej zachorowań (od września 2016 roku do marca 2017 roku aż 3 799 zachorowań, zmarło 17 dzieci) oraz we Włoszech, gdzie liczba chorych niepokojąco rośnie od stycznia bieżącego roku.
W Rumunii większość zachorowań wystąpiła wśród dzieci do 4 roku życia. Blisko 96% osób, które na odrę zachorowały nie była zaszczepiona.
Lekarze zgodnie oceniają, że przyczyną obecnej epidemii w Rumunii jest zbyt mała liczba zaszczepionych dzieci przeciw odrze. Pierwszą dawką podawaną w 12 miesiącu życia zaszczepiono 80% populacji dzieci, a drugą dawką podawaną u starszych dzieci tylko 50% populacji.
Przed odrą chronią nas wyłącznie szczepienia. Aby wirus odry się nie rozprzestrzeniał i sytuacja epidemiologiczna nie wymknęła się spod kontroli zaszczepiona powinna być 95% populacji. Wtedy bezpieczne mogą być nawet osoby, które ze względu na wiek (niemowlęta) czy stan zdrowia (dzieci z zaburzeniami odporności) nie mogły być zaszczepione.
Uodpornienie przeciw odrze wymaga podania dwóch dawek szczepionki.
Szczepienie przeciw odrze należy do szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) podawanych w Polsce w 13-14 mies. życia oraz 10 roku życia. Niepodane dawki szczepionki należy uzupełnić tak szybko jak tylko na to pozwala stan zdrowia dziecka.
Poza krajami EU epidemie odry występują obecnie w Australii, Kanadzie, Republice Kongo, Mali, Republice Południowej Afryki, Syrii, Afryce Południowej.
Źródło:
Ongoing outbreak of measles in Romania, risk of spread and epidemiolocal situation in EU/EEA countries. 3 March 2017.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading