WHO poleca strony internetowe, gdzie można znaleźć wiarygodne informacje na temat bezpieczeństwa szczepień – sieć Vaccine Safety Net

Opublikowano w dniu: 19 kwietnia 2017

Vaccine Safety Net (VSN) to inicjatywa WHO działająca pod patronatem Global Advisory Committee on Vaccine Safety (GACVS), która ma pomóc użytkownikom Internetu na całym świecie odnaleźć wiarygodne informacje dotyczące bezpieczeństwa szczepień. Obejmuje globalną sieć stron internetowych, gdzie w różnych językach przekazywane są informacje o bezpieczeństwie szczepień. Sieć liczy obecnie 47 stron internetowych w 12 językach. Strony regularnie odwiedza ponad 173 milionów użytkowników miesięcznie.
Celem sieci jest zwiększenia świadomości i wiedzy na temat szczepień i wzmocnienie zaufania do szczepień poprzez dostarczanie wiarygodnych opartych na dowodach naukowych informacji dostosowanych do potrzeb użytkowników Internetu.
Członkami sieci są Instytucje zajmujące się zdrowiem publicznym administrujące portale informujące o bezpieczeństwie szczepień w różnych językach. NIZP-PZH uczestniczy w sieci poprzez portal Szczepienia.info, który stanowi platformę wiedzy na temat szczepień dla rodziców i opiekunów dzieci oraz osób zainteresowanych szczepieniami. Portal uzyskał akredytację WHO i został dodany do listy stron internetowych polecanych jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny.
Wiarygodne strony internetowe poświęcone szczepieniom powinny pomagać w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia, ale nie powinny zastępować rozmowy z lekarzem.

Wobec ogromu informacji o szczepieniach w Internecie pochodzących z różnych źródeł niezmiernie potrzebne są łatwo identyfikowalne miejsca, gdzie można znaleźć wiarygodne informacje dotyczące szczepień, autoryzowane przez instytucje zaufania społecznego. Dlatego też portal Szczepienia.info, którego administratorem jest NIZP-PZH może mieć większy przekaz społeczny jako miejsce w sieci nadzorowane przez instytucję zaufania społecznego niezależną od wytwórcy.

Dobrze opracowany i poprowadzony przekaz informacji o szczepieniach w Internecie autoryzowany przez instytucje zaufania społecznego zajmującą się problemami zdrowia publicznego może w sposób istotny wpłynąć na upowszechnianie dostępu do rzetelnej wiedzy o szczepieniach, budować świadomość społeczną i pozytywny wizerunek szczepień.

Od kilku lat osoby zainteresowane tematyką szczepień mają możliwość bezpośredniego zadawania pytań za pośrednictwem dostępnej na naszej stronie szczepienia.info poczty elektronicznej (szczepienia@pzh.gov.pl), na które odpowiadają nasi eksperci, co pozwala nam identyfikować na co dzień tematy budzące najwięcej emocji oraz zainteresowania rodziców.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading