Postęp w walce z odrą zagrożony w czasie pandemii COVID-19

Opublikowano w dniu: 15 listopada 2021

Zgodnie z nowym raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) w czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy od 20 lat wzrost liczby dzieci niezaszczepionych przeciw odrze. W porównaniu z 2019 r., liczba zgłoszonych przypadków odry na świecie w 2020 r. zmniejszyła się o ponad 80%. Liczba zgonów z powodu odry spadła z około 1 070 000 w 2000 r. do 60 700 w 2020 r.  Niższa liczba zachorowań na odrę w 2020 r. nie może maskować rosnącego ryzyka zachorowania wynikającego z niedostatecznego stanu zaszczepienia.

Na świecie ponad 22 miliony niemowląt nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze – o 3 miliony więcej niż w 2019 roku. Oznacza to największy wzrost niezaszczepionych dzieci przeciw odrze od dwóch dekad. Niepokojąca tendencja spadku stanu zaszczepienia przeciw odrze widoczna jest również w Polsce.

„Chociaż liczba zachorowań na odrę spadła w 2020 roku, dowody wskazują, że prawdopodobnie jesteśmy świadkami ciszy przed burzą, ponieważ ryzyko epidemii wciąż rośnie na całym świecie” – powiedziała dr Kate O’Brien, dyrektor Departamentu Szczepień, Szczepionek i Biologii WHO. Osłabiona realizacja programu szczepień przeciw odrze związana z walką z COVID-19, może stwarzać ryzyko wymiany jednej śmiertelnej choroby na inną.

Podanie dzieciom dwóch dawek szczepionki przeciw odrze jest kluczowym wskaźnikiem globalnego postępu w kierunku eliminacji odry i zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa odry. W 2020 r., tylko 70% dzieci otrzymało drugą dawkę szczepionki przeciw odrze, znacznie poniżej 95% progu odporności zbiorowiskowej wymaganego do przerwania transmisji wirusa odry.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób człowieka, ale można jej prawie całkowicie zapobiec poprzez szczepienia.

Materiały źródłowe
pokaż więcej
Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading