Pełne szczepienie kluczem do ochrony przed ciężkim COVID-19 przypominają eksperci EMA oraz ECDC

Opublikowano w dniu: 6 sierpnia 2021

4 sierpnia 2021 EMA i ECDC, dwie kluczowe instytucje w Unii Europejskiej zajmujące się szczepieniami wydały wspólne stanowisko, w którym przypominają, że w ochronie przed ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, kluczowe jest pełne szczepienie. Obejmuje ono podanie dwóch dawek szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) oraz jednej dawki szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen.

 

Wraz z rozprzestrzenianiem się w krajach UE/EOG wariantu Delta wirusa SARS-CoV-2, Europejska Agencja Leków (EMA) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób(ECDC) mocno zachęcają osoby, które się jeszcze nie zaszczepiły przeciw COVID-19, aby to jak najszybciej rozpoczęły i zgodnie z z zaleceniami zakończyły schemat szczepień przeciw COVID-19.

Pełne szczepienie przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną do obrotu w krajach UE/EOG zapewnia wysoki poziom ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią, w tym choroby wywołanej wariantem Delta. Maksymalny możliwy poziom ochrony uzyskuje się po upływie do 14 dni od dnia zakończenia całego schematu szczepienia.

Szczepienia przeciw COVID-19 są szczególnie ważne w ochronie osób należących do grup ryzyka wystąpienia ciężkich objawów COVID-19, w tym wymagających hospitalizacji.

Szczepienia przeciw COVID-19 ograniczają rozprzestrzenianie się (transmisję) wirusa SARS-CoV-2 oraz zapobiegają pojawianiu się nowych budzących obawy wariantów wirusa.

„Chociaż dostępne szczepionki są wysoko skuteczne w ochronie przed ciężkim COVID-19, dopóki nie zostanie uodporniony wyższy odsetek populacji, istnieje ryzyko zakażenia. Obserwujemy rosnącą liczbą przypadków zachorowań na COVID-19 w całej UE/EOG, a szczepionki pozostają najlepszym dostępnym sposobem powstrzymania wzrostu zachorowań i zgonów”- powiedział Mike Catchpole, ekspert ECDC.

W niektórych przypadkach, szczególnie osób z grup ryzyka wystąpienia ciężkiego COVID-19, które nie ukończyły jeszcze schematu szczepienia, wskazane jest rozważenie skrócenia odstępu czasu między pierwszą a drugą dawką szczepionki, w ramach zakresów dopuszczonych w ChPL szczepionki  (dotyczy to szczepionki Vaxzevria (AstraZeneca).

Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osób zaszczepionych nie oznaczają braku działania szczepionki.

Pomimo tego, że skuteczność wszystkich szczepionek przeciw COVID-19 dopuszczonych w UE/EOG jest bardzo wysoka, żadna szczepionka nie jest w 100% skuteczna. Oznacza to, że w określonym odsetku osób zaszczepionych w pełnym schemacie, mogą wystąpić zakażenia SARS-CoV-2, czyli tzw. zakażenia przełamujące (breakthrough infections).

Nawet w przypadku zakażenia, wcześniejsze szczepienie w wysokim stopniu zapobiega ciężkiej chorobie COVID-19 i znacznie redukuje liczbę hospitalizacji z powodu COVOD-19.

„Szczepionki przeciw COVID-19 są wysoko skuteczne. Jednak tak długo, jak wirus będzie krążył, nadal będziemy obserwować infekcje przełamujące u zaszczepionych osób. To nie znaczy, że szczepionki nie działają. Osoby zaszczepione są znacznie lepiej chronione przed ciężkim COVID-19 niż osoby niezaszczepione. Wszyscy powinniśmy dołożyć starań, aby jak najszybciej zaszczepić się w pełnym schemacie wymaganych dawek”- powiedział Fergus Sweeney, dyrektor ds. badań klinicznych i produkcji w EMA.

EMA i ECDC zalecają pełne szczepienie przeciwko COVID-19 wszystkim osobom, które mogą być zaszczepione.

Dopóki więcej osób nie zostanie w pełni zaszczepionych, a wirus SARS-CoV-2 będzie się nadal rozprzestrzeniał, wszyscy, nawet osoby w pełni zaszczepione, powinny przestrzegać zaleceń krajowych dotyczących środków ostrożności, tj. noszenie maseczek i zachowanie dystansu społecznego.

Słowniczek
pokaż więcej
Znalazłeś niezrozumiany termin?
Zaproponuj hasło do słownika.
Loading